Novice

Znanstveni simpozij Slovenskega seksološkega društva

Znanstveni simpozij Slovenskega seksološkega društva

V petek, 24. marca 2023, bo Leja Markelj na letnem znanstvenem simpoziju Slovenskega seksološkega društva »Spolne in reproduktivne pravice: politični, družbeni in zdravstveni vidiki« na Filozofski fakulteti UL predstavila prispevek z naslovom »Poklicna tveganja v seksualnem delu v Sloveniji«, ki obravnava rezultate temeljnega raziskovalnega projekta ORIS.

Povzetek

Seksualno delo je v številnih pogledih primerljivo delu v drugih panogah (Maher in dr. 2012), vendar se seksualne delavke_ci soočajo tudi s specifičnimi poklicnimi tveganji (Alexander 1998; Martin in dr. 2017; Ross in dr. 2012; Vanwesenbeeck 2001). Na njihov položaj zlasti vplivajo stigmatizacija vseh oblik seksualnega dela, pa naj gre za seksualne storitve v živo, striptiz, erotično masažo, delo v pornografski industriji ali preko spletnih platform kot je Only fans, in politike, saj je velik del seksualnega dela izključen iz regulacij, ki urejajo delovna razmerja, zaradi česar ostajajo brez delavskih, zdravstvenih in socialnih pravic. V prispevku bomo predstavili rezultate temeljnega raziskovalnega projekta »Poklicna tveganja v seksualnem delu na presečiščih političnega okvirja in družbene stigme (ORIS)«, ki ga izvajata Mirovni inštitut in Filozofska fakulteta. Med raziskovanjem smo z uporabo različnih metod (fokusne skupine, anketa, socio-pravna analiza, intervjuji) preiskovali delovne razmere v seksualnem delu ter strategije in politike za zmanjševanje poklicnih tveganj. Rezultati kažejo, da je tveganja mogoče sistematizirati v sedem področij: stigma, varnost, politike in zakonodaja, zdravje, dostop do storitev, posel in zasebno življenje. Država učinkovito preganja kazniva dejanja povezana s prostitucijo, ni pa še zagotovila nestigmatizirajoče in strokovne obravnave seksualnih delavk_cev pred institucijami ter zagotovila sredstev za podporne in zagovorniške programe. Zaključimo lahko, da država s sektorjem ‘upravlja preko kriminala’ (Simon 2007) in zanemarja nerepresivne odgovore na socialne probleme, kar dodatno stigmatizira seksualno delo kot kriminalno dejavnost.

Več informacij o simpoziju: http://www.seksoloskodrustvo.si/index.php/aktualno/260-prvi-letni-simpozij-slovenskega-seksoloskega-drustva