Življenjski potek in vsakdanje življenje starejših ljudi, ki živijo v revščini
25. 11. 2024 | Politika
Vabimo vas na simpozij o življenjskih potekih in vsakdanjem življenju starejših ljudi, ki živijo v revščini, ki bo potekal 28. in 29. novembra 2024 od 9.00 do 15.30 na fakulteti za družbene vede, UL. Namen simpozija je tematizirati kako je socialna država opredelila, standardizirala in oblikovala življenja starejših ljudi, ki živijo v revščini skozi čas (od konca druge svetovne vojne), in kako je vplivala na izbire, ki so jih starejši ljudje sprejemali v svojih življenjskih potekih. Simpozij bo prispeval k prepoznavanju ključnih dejavnikov, ki so vplivali na socialni položaj starejših ljudi in ki jih je treba upoštevati pri razvoju ukrepov in politik za zmanjševanje revščine. V tem kontekstu je revščina v starosti razumljena kot kopičenje strukturnih neenakosti (glede na izobrazbo, zgodovino zaposlitve, skrbstvene odgovornosti itd.) in prekrivajočih se statusov (spol, etnična pripadnost, invalidnost itd.). Simpozij bo obravnaval naslednje teme:
- Medsebojna povezanost socialne države, življenjskega poteka in vsakdanjega življenja starejših ljudi.
- Kako je življenje v dveh političnih sistemih (socializem, kapitalizem) vplivalo na dohodek v starosti in kaj se je zgodilo po prehodu v kapitalizem.
- Metodološka vprašanja pri raziskovanju prikrajšanosti skozi življenjski potek in vsakdanje življenje v revščini.
- Socialne delitve v poznejšem življenju: kako se neenakosti ustvarjajo in kako vplivajo na preživetje in življenje starejših ljudi.
Za udeležbo na simpoziju je potrebna registracija: Symposium – Life Course and Everyday Life of Older People Living in Poverty – Symposium – Research and development – Research and development – english
Simpozij bo potekal v angleškem jeziku.
Simpozij je organiziran v okviru projekta Življenjski poteki in vsakdanje življenje starih ljudi, ki živijo v revščini (J5-4587), ki ga koordinira Fakulteta za socialno delo Univerze v Ljubljani v partnerstvu s Fakulteto za družbene vede, Mirovnim inštitutom in Inštitutom za novejšo zgodovino, finančno pa ga podpira ARIS.