Novice
-
25. 11. 2024
Napad na knjigarno zahteva odločen odziv župana, policije in tožilstva
Ekipi knjigarne Mariborka sporočamo: niste sami! Vaš pogum in zavezanost vrednotam enakosti in strpnosti sta navdih za vse nas. Skupaj bomo stopili proti sovraštvu in zaščitili vrednote, ki povezujejo...
20. 8. 2024“Politika je dala krila ekstremističnim skupinam”
Intervju z Mojco Pajnik na portalu Oštro o retoriki skrajne desnice glede migracij, vplivu dezinformacij in vlogi medijev.
24. 7. 2024Mednarodni simpozij o sovražnem govoru
S predstavitvijo aktualnih raziskav je simpozij odprl prostor za razprave, ki obravnavajo sodobni izziv polarizacije družb in prispevajo k jasnejši konceptualizaciji sovražnega govora.
7. 6. 2024Udeležba na 28. letni svetovni konvenciji Združenja za preučevanje nacionalnosti na Univerzi Columbia v New Yorku
Veronika Bajt in Ana Frank sta na konferenci predstavili prispevek 'Sovražni govor, nacionalizem, migracije in spol v Sloveniji', ki se poglablja v zapleteno povezavo med rasizmom, nacionalizmom in spolom...
28. 3. 2024Zaznavanje žaljivega govora in analiza diskurza o migracijah
Predavanje Senje Pollak o metodah procesiranja naravnega jezika za zaznavanje žaljivega govora, s fokusom na čezjezikovnih metodah, aktivnem učenju in interpretabilnosti rezultatov.
8. 9. 2023Gostovanje na seminarju ‘Identity of Europe: War, Politics, and Ideology’ vDubrovniku
Raziskovalke Veronika Bajt, Ana Frank in Vlasta Jalušič so se udeležile mednarodnega znanstvenega seminarja, ki je potekal na IUC (Inter University Center) v Dubrovniku na Hrvaškem.
Projekti
-
Državljanstvo in diskriminacija: intersekcijski pristop k raziskovanju družbene izključenosti
Analiza naracije, politike in reprezentacije skozi prizmo verske, spolne in etnične diskriminacije ter apliciranje rezultatov na polje raziskovanja državljanstva.
(Od)govor – Zoperstavljanje sovražnemu govoru v Jugovzhodni Evropi: Učenje in delovanje proti sovražnemu govoru na spletu
Cilj projekta je vzajemno učenje o preseganju sovražnega govora na spletu in odzivanje na sovražno naracijo v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji, državah na balkanski migracijski poti.
Viri, metode in orodja za razumevanje, prepoznavanje in razvrščanje različnih oblik družbeno nesprejemljivega diskurza v informacijski družbi
Prva celovita interdisciplinarna obravnava jezikoslovnih, socioloških, pravnih in tehnoloških dimenzij različnih oblik družbeno nesprejemljivega diskurza v informacijski družbi.
Delavnice o sovražnem govoru in migracijah
Projekt se odziva na potrebe po izobraževanju in ozaveščanju mladih, zlasti srednješolk in srednješolcev, o sovražnem govoru, ki je v zadnjem času uperjen predvsem proti migrantom in migrantkam.
RefugeeAction: Spremljanje begunske politike, zagotavljanje informacij in naslavljanje ksenofobije
Namen projekta je monitoring, pravna pomoč in informiranje, koordinacija, zagovorništvo ter ozaveščanje o begunski problematiki.
Nations – States and Xenophobias: in the Ruins of ex-Yugoslavia
Konferenca, kjer bomo razpravljali o populizmu, nacionalizmu, rasizmu v kontekstu post-jugoslovanskih izkušenj.
Publikacije
-
Članek / Borderless fear? How right-wing populism aligns in affectively framing migration as a security threat in Austria and Slovenia
Ugotovitve pokažejo na zaskrbljujoče zbliževanje proti-migracijskega diskurza onkraj meja in na potencialno širjenje desničarskega populističnega bloka, ki ga poenoti strah pred migracijami.
Zbornik / Družbene neenakosti in politika
Zbornik zajema letošnje prispevke iz istoimenskega dvodnevnega online sociološkega srečanja, ki ga je v začetku novembra 2020 organiziralo SSD. Med avtorji so tudi sodelavci in sodelavke Mirovnega inštituta.
Knjiga / Populism and the Web: Communicative Practices of Parties and Movements in Europe
Pri založbi Routledge je izšla nova knjiga o vlogi spleta v komunikacijskih strategijah desnih populističnih strank in gibanj v Evropi.
Članek Populism in Slovenian Context between Ethno-nationalism and Re-traditionalization
Knjiga (ur. G. Lazaridis, G. Campani, A. Benveniste) vsebuje poglavje »Populism in Slovenian Context between Ethno-nationalism and Re-traditionalization« avtorjev Mojce Pajnik, Romana Kuharja in Iztoka Šorija.
Rasizem: Razrezani svet, tematska številka ČKZ
V tej številki ČKZ razkrivamo maske rasizma ter opozarjamo na njegovo živost in vseprisotnost.
Mirovni inštitut
Tematska polja
Kontakt
Mirovni inštitut
Inštitut za sodobne družbene in politične študije
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 234 77 20
Fax: +386 1 234 77 22
E-pošta: info@mirovni-institut.siSpletno mesto Mirovnega inštituta uporablja piškotke, da vam lahko omogočimo boljšo uporabniško izkušnjo. Ok Več informacijZasebnost