Novice
-
11. 4. 2025
31. obletnica genocida v Ruandi
V Ruandi poteka enotedenska komemoracija ob 31. obletnici genocida, ki je to državo in njene prebivalce zaznamoval za vselej.
8. 4. 2025Emocionalna solidarnost: okvirjanje migracij v kontekstu družbenih gibanj
V reviji Social Movement Studies je izšel članek Mojce Pajnik in Marka Ribaća o emocionalni solidarizaciji družbenih gibanj na področju migracij.
25. 3. 2025Poročilo o vladavini prava 2025
»Nazadovanje demokracije se poglablja, orodja EU so brez moči”.
22. 3. 2025Izjava projektnih konzorcijev, ki raziskujejo politike vračanja
Raziskovalni projekti FAiR, GAPS, MIrreM in MORE so se odzvali na sklicevanje na svoje raziskave v Predlogu Evropske komisije za uredbo o vzpostavitvi skupnega sistema vračanja.
13. 3. 2025Raziskava ENACT razkriva ključne vrzeli v podpori LGBTQI+ žrtvam zločinov iz sovraštva v šestih državah v Evropi
Nova raziskava, financirana s strani EU, ugotavlja sistemske ovire na poti do pravičnosti in poziva k izboljšanju storitev podpore žrtvam.
12. 3. 2025Vabilo na mednarodno konferenco ‘Mesto za vsakogar’
Vabimo vas na mednarodno konferenco 'Mesto za vsakogar', osredotočeno na vprašanja rasizma, ksenofobije, diskriminacije, integracije ter protirasističnih politik na lokalni ravni.
Projekti
-
FULL-PROOF – Zagotavljanje ustreznega poteka kazenskega postopka z okrepljenim spoštovanjem procesnih pravic osumljencev in obdolžencev
Projekt si prizadeva za zaščito procesnih pravic osumljencev in obdolžencev ter ob tem prispeva k nadgradnji obstoječega dela MI na področju človekovih pravic.
Vključevanje priseljencev v sistem socialne varnosti v Sloveniji: analiza statističnih kazalnikov, politik, javnega mnenja in medijskega poročanja
Projekt obravnava integracijo priseljencev in politike socialne države ter medijskega poročanja, hkrati pa sloni na umestitvi v koncepte nacionalizma in socialne vključenosti/izključenosti.
Nepozabljeni: zagovorništvo pravic izbrisanih
Namen projekta je okrepiti zagovorništvo za sprejetje že pripravljenega osnutka zakona za regularizacijo statusa izbrisanih, nuditi pravno in psihosocialno pomoč ter ozaveščenost.
Krepitev migrantskih glasov v procesih lokalne integracije in vključevanja (EMV-LII)
Podpreti nastanek, razvoj in implementacijo lokalnih integracijskih strategij s povečanjem udeležbe migrantskih organizacij za učinkovitejše vključevanje na lokalni in regionalni ravni.
ENACT: Krepitev zmogljivosti organizacij civilne družbe za podporo LGBTQI+ žrtvam zločinov iz sovraštva
Namen projekta je podpreti organizacije civilne družbe pri vzpostavitvi sodelovanja z javnimi institucijami za izboljšanje podpore LGBTQI+ žrtvam zločinov iz sovraštva in v boju proti ponovni viktimizaciji.
Listina EU o temeljnih pravicah: Ozaveščanje in instrumenti za spodbujanje kulture pravic (FAIR)
Odzivamo se na poziv Evropske komisije iz leta 2020 za razvoj pobud za spodbujanje ozaveščenosti ljudi o njihovih pravicah in kam se obrniti, ko so njihove pravice kršene, zlasti...
Publikacije
-
Članek / Emocionalna solidarnost: okvirjanje migracij v kontekstu družbenih gibanj
V reviji Social Movement Studies je izšel članek Mojce Pajnik in Marka Ribaća o emocionalni solidarizaciji družbenih gibanj na področju migracij.
Poglavje / Zakaj je sovražni govor problem?
Veronika Bajt je v znanstveni monografiji Sočutni jezik med mladimi: Povezovanje vlade, znanosti, stroke in civilne družbe v iskanju odzivov na sovražni govor, ki jo je pravkar izdal Urad...
Članek / Medijsko ustvarjanje protibegunskega sovražnega govora v komentarjih na Facebooku
Raziskava, predstavljena v reviji Javnost, prinaša poglobljeno analizo protibegunskega sovražnega govora v komentarjih na Facebooku.
Poročilo / Nacionalno poročilo o zločinih iz sovraštva proti LGBTIQ+ osebam v Sloveniji
Poročilo poudarja pomen prepoznavanja in reševanja vseh oblik sovražnih dejanj proti LGBTIQ+ skupnosti, da bi zagotovili boljšo podporo tistim, ki jo potrebujejo.
Poročilo / Fundamental rights report 2024
Agencija Evropske unije za temeljne pravice (FRA) je objavila redno letno poročilo o temeljnih pravicah v Evropski uniji za leto 2024.
Poročilo / Political participation of people with disibilities
Agencija Evropske unije za temeljne pravice (FRA) je objavila novo poročilo o politični udeležbi oseb z invalidnostmi u EU.
Mirovni inštitut
Tematska polja
Kontakt
Mirovni inštitut
Inštitut za sodobne družbene in politične študije
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 234 77 20
Fax: +386 1 234 77 22
E-pošta: info@mirovni-institut.siSpletno mesto Mirovnega inštituta uporablja piškotke, da vam lahko omogočimo boljšo uporabniško izkušnjo. Ok Več informacijZasebnost