Sovražne politike: V očeh oblasti smo krivi za vse
7. 12. 2020 | Politika
Iz prispevka:
»Ljudje se pritožujejo, da so izgubili službe, ampak ne vedo, da je to neposredno povezano z zasebnimi druženji, ki jih še vedno imajo.« – Bojana Beović, epidemiologinja, vodja svetovalne skupine za covid-19.
Izjava Bojane Beović o žurih v zasebnih prostorih je izjava nemoči. A jo je hkrati nujno treba brati tudi iz nekega drugega zornega kota: namreč kot izjavo sovražnih politik. Pri tem ne gre toliko za osebno izjavo zdravnice, temveč predvsem za izjavo, ki je simptom vladne politike, kakršna se vleče iz prvega vala.
Kot kaže, so pri generiranju tovrstnih sovražnih politik ključne štiri dimenzije. Prva je usmerjenost sovražnih politik na ciljane tarče, pri čemer so hkrati stalnica obtožbe o nespoštovanju ukrepov. Ta argument »ukrepov« je postal popolnoma banalen in povsem izpraznjen, četudi lahko v veliki meri ali celo popolnoma drži. Izpraznila ga je politika v dolgotrajnem žongliranju, v katerem nabor ukrepov ni ustrezal minimalnim pogojem koherentnosti, stabilnosti, sorazmernosti in neke časovne urejenosti – tega torej, kar je javnost pričakovala in potrebovala.
Druga dimenzija oziroma bolje rečeno tarča sovražnih politik so mladi. Še nikoli nismo bili priča tako obsežni in zlovešči demonizaciji mladih, kar celotne Zoom generacije študentov, dijakov in osnovnošolcev. Naslednja relacija se nanaša na polarizacijo stališč, odklone od vedenja strok in znanosti, vznik različnih teorij in močne tendence po poenostavljenih razlagah sveta v daleč največji globalni zdravstveni krizi, v katero je – ne prezrimo pomembnega poudarka – enako močno ujet tako liberalni zahod kot globalne periferije. Problem je v tem, da so politike zdravstveno krizo pograbile za implementacijo avtoritarnih ciljev, s tem pa je prišlo do neločljive sprege in politizacije virusa.
Kakofonija glasov je na tem področju izrazita in sega k četrti dimenziji, ki se ukvarja z nadzorom. Sovražne politike delujejo s pomočjo tehnik discipliniranja prebivalcev, pravzaprav discipliniranja državljanov, in hkrati izključujejo vse tiste, ki to niso.
Kaj sta torej netivo in gorivo takih sovražnih politik v času pandemije covida-19 in – še pomembneje – kakšne so posledice? Poglejmo delovanje sovražnih politik skozi nekaj njihovih učinkov.