Prvi zbor občank in občanov o medijih in demokraciji v Sloveniji identificira ključne izzive na področju medijev
26. 3. 2025 | Mediji

V soboto, 15. marca 2025, je potekal prvi zbor občank_ov o medijih in demokraciji v Sloveniji, na katerem je 20 udeleženk_cev razpravljalo o ključnih vprašanjih povezanih z mediji in demokratičnim sistemom v Sloveniji. Na prvem zboru, ki ga je Mirovni inštitut organiziral v okviru projekta MeDeMAP, sta kot strokovnjaka uvodoma sodelovala tudi prof. dr. Gorazd Kovačič s Filozofske fakultete in Lenart Kučić, svetovalec za medije na ministrstvu za kulturo. Rezultat srečanj bodo sklepi in resolucije pripravljeni s strani občank_ov, ki bodo predstavljeni odločevalcem na področju medijske politike in medijskih praks v državi.
DEMOKRACIJA MED PARTICIPACIJO IN INTERESI KAPITALA
V luči fokusa projekta MeDeMAP, ki raziskuje vlogo in vpliv medijev v evropskih demokracijah, sta moderatorki Julija Marošek in Brankica Petković udeleženkam_cem uvodoma postavili vprašanje: Kaj je demokracija za vas? Mnogim predstavlja sodelovanje, svobodo govora in participacijo, vendar jo občanke_i vidijo tudi kot pomanjkljiv ideal, ki ljudem obljublja moč, a najpogosteje ravno nasprotno služi interesom izbrane peščice. Zlasti so udeleženke_ci izpostavili negativne konotacije, ki so povezane s parlamentarnimi strankami, in tako postavili temelje za razpravo o vlogi medijev, ki je sledila.
VPOGLED STROKOVNJAKOV: RAZJASNITEV VLOGE MEDIJEV V DEMOKRACIJI
Področje medijev in demokracije sta podrobneje uvedla prof. dr. Gorazd Kovačič s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, ki je predstavil zgodovinsko analizo demokracije in poudaril spreminjajočo se vlogo medijev pri oblikovanju političnih procesov ter Lenart Kučić, svetovalec za medije na ministrstvu za kulturo, ki je ponudil vpogled v razvoj novega Zakona o medijih. V diskusiji, ki je sledila, je udeleženke_ce zanimalo predvsem: Kakšna priporočila imate za navigiranje današnje medijske krajine? Katerim medijem naj zaupamo in jih spremljamo? in ali bodo v skladu z novim Zakonom o medijih odgovorni tudi družbeni mediji?
KLJUČNI IZZIVI V OKVIRU TREH GLAVNIH TEM
Po predstavitvi so udeleženke_ci po skupinah opredelile najbolj pereče izzive, povezane z glavnimi temami zbora – medijskimi sistemi in regulacijo, medijskimi reprezentacijami in participacijo v medijih. Občanke_i so tako določile, katere teme bi bilo vredno podrobneje raziskati na prihodnjih srečanjih zbora občank_ov. Izzivi, kot so nezadostna medijska pismenost, pomanjkanje transparentnosti lastništva medijev in pomanjkanje pluralnosti medijskih glasov – zlasti glasov žensk –, so bila le nekatera izmed izhodišč, ki so se pokazala kot ključna za nadaljnjo debato.
Vsa opredeljena vprašanja in izzivi bodo podrobneje obravnavana na prihodnjih srečanjih, začenši z naslednjim zborom občank_ov 29. marca, ki bo osredotočen na temo medijskih sistemov in regulacije.