Vključevanje priseljencev v sistem socialne varnosti v Sloveniji: analiza statističnih kazalnikov, politik, javnega mnenja in medijskega poročanja

V teoriji uspešna integracija predpostavlja enake pravice in enakopravno vključenost vseh članov družbe v vse sfere družbenega življenja. V praksi pa prihaja do  težnje po izključevanju priseljencev iz sistema socialne varnosti oziroma omejevanju njihovih pravic. Pri opredelitvi problema raziskave se osredotočamo na situacijo v Sloveniji na presečišču štirih področij: priseljevanja, socialne države ter politik multikulturalizma in integracije. V raziskavi si zastavljamo vprašanje, kakšen je v Sloveniji položaj priseljencev na področju socialne varnosti. To vprašanje želimo nasloviti z različnih vidikov: – z vidika zakonodaje in politik (formalnopravni položaj), – z vidika dejanskega položaja priseljencev na področju socialnih transferjev (število prejemnikov, vrste in višina socialnih transferjev), in – z vidika odnosa prebivalstva do vključevanja priseljencev v sistem socialne varnosti. Glavni poudarek pri proučevanju odnosa prebivalstva do politik multikulturalizma, integracijskih politik in do vključevanja priseljencev v sistem socialne varnosti bo na identifikaciji dejavnikov, ki vplivajo na oblikovanje stališč/odnosa prebivalcev Slovenije. Poznavanje omenjenih dejavnikov bo nudilo podlago za naslavljanje in korigiranje elementov, preko katerih bi bilo možno usmerjati in (pre)oblikovati odnos prebivalstva ter tako prispevati k ustvarjanju bolj podpornih okoliščin za uspešno integracijo priseljencev ter ohranjanje solidarne in kohezivne družbe. 

Projekt obravnava integracijo priseljencev in politike socialne države ter medijskega poročanja, hkrati pa sloni na umestitvi v koncepte nacionalizma in socialne vključenosti/izključenosti, kar so vse dolgoletna področja dela raziskovalne skupine MI in aktivističnih pobud delovanja MI.

Sodelavke_ci: Marko Ribać, raziskovalni skupini na INV (vodja projekta Romana Bešter) in na FF



Financerji:

ARIS