Enakost spolov in mediji
Osnovni cilj projekta je ozaveščanje o enakosti spolov v medijih, tako na ravni procesov odločanja v medijih kot na ravni spodbujanja ozaveščenosti o spolih pri novinarkah in novinarjih in drugemu kreativnemu/tehničnemu osebju, ki prispeva k produkciji medijskih vsebin, s čimer se stremi k odpravljanju stereotipov o ženskah in moških v medijih (na ravni organizacije in na ravni vsebin). Mediji namreč pomembno soustvarjajo družbeno realnost in zato lahko utrjujejo obstoječe spolno določene vzorce ali pa pospešujejo spremembe v smeri večje enakosti med spoloma v družbi. Ker smo v Sloveniji priča številnim poskusom re-tradicionalizacije spolnih vlog in številnim pojavom seksizma v medijih, projekt deluje akcijsko in ozaveščevalno ter hkrati temelji na spodbujanju enakih možnosti žensk in moških v medijih in medijskih reprezentacijah spolov.
V predlaganem projektu naslavljamo temo enakosti spolov in medijev, ki je podhranjena tema v slovenskem prostoru. S projektom bomo odpirali javni prostor (tako fizični kot virtualni) za ozaveščanje, javne diskusije, analizo položaja spolov v medijih (v organizacijskih strukturah in pri ustvarjanju medijskih vsebin ter podobi spolov v medijih) vključno z ozaveščanjem in kritičnim pristopom glede uporabe priimkov žensk in njihove svojilne uporabe (npr. Hrovatova je izpostavila …) v medijih.
Izvedba
Brošura Enakost spolov in mediji
♦ Posveti:
Jesenice: Vabilo na posvet: Kaj se dogaja z enakostjo spolov v medijih?
O posvetu na Radiu Triglav: http://www.radiotriglav.si/?p=15616
♦♦♦
Novo mesto: Vabilo na posvet: Kaj se dogaja z enakostjo spolov v medijih?
Prispevek o posvetu na TV Vaš Kanal (od 5:37 minute dalje):
http://www.vaskanal.com/arhiv-oddaj/video/4346/Novice%2C-7–oktober-2014.html
♦♦♦
Koper: Vabilo na posvet: Kaj se dogaja z enakostjo spolov v medijih?
♦♦♦
Maribor: Vabilo na posvet: Kaj se dogaja z enakostjo spolov v medijih?
♦♦♦
♦ Konferenca Ženske in moški v medijih, 13. oktober 2104, City Hotel Ljubljana
Program konference
Prijavnica
Fotogalerija
Video posentki:
• dr. Živa Humer in dr. Neža Kogovšek Šalamon: Pozdravni nagovor in uvodne besede
• mag. Brankica Petković: Ženske v medijih – Študija Evropskega inštituta za enakost spolov 2013
• dr. Živa Humer: (Ne)enakost spolov in mediji
• dr. Renata Šribar: Spolno (ne)občutljiva raba jezika in prikriti mehanizmi medijskih zlorab žensk
• Maja Hawlina: Zastopanost žensk in moških na TV
Rezultati
Raziskava (raziskovalno poročilo, vprašalnik)
Povezave:
♦ Področje medijev je v Pekinški deklaraciji in Pekinških izhodiščih za ukrepanje prepoznano kot eden ključnih izzivov za doseganje enakih možnosti žensk in moških v sodobnih družbah:
http://www.un.org/womenwatch/daw/beijing/platform/
♦ Evropski inštitut za enakost spolov je l. 2013 objavil študijo o udeležbi žensk v procesih odločanja v medijih. Povezava na skupno, komparativno poročilo: http://eige.europa.eu/content/document/advancing-gender-equality-in-decision-making-in-media-organisations-report
♦ Poročilo za Slovenijo: http://eige.europa.eu/sites/default/files/documents/MH0213669ENN.PDF
♦ Portal namenjen temam, povezanim s spolom in mediji, Who Makes the News (WMTN). Na portalu je tudi Global Media Monitoring Project (GMMP), raziskovalna in zagovorniška iniciativa, ki si prizadeva za enakost spolov v medijih:http://whomakesthenews.org/