Demokratizacija na preizkušnji: Primerjava antigenderskih politik v državah Srednje in Vzhodne Evrope ter Bližnjega in Srednjega Vzhoda   

V obdobju globalizacije po 90. letih so države Vzhodne Evrope (VE) in evropske sosede na Bližnjem in Srednjem vzhodu (BSV) doživele pomembne družbene in politične spremembe, ki so zaznamovale demokratizacijo. Norme kot »pravice žensk so človekove pravice« in ukrepi proti spolni diskriminaciji so postali simbol demokratičnih družb. Kljub različnim učinkom države VE in BSV delijo nekatere skupne značilnosti v pristopu k enakosti spolov, ki so že več kot 15 let podvržene izzivom, kot so verski fundamentalizem, homofobija in neotradicionalizem. Ogrožene so tako demokratične vrednote kot tudi politike enakosti spolov. Cilj mreže je spodbujati primerjalno raziskovanje nasprotovanja enakosti spolov v VE in BSV ter povezav med antigenderskimi mobilizacijami in upadom demokratičnih norm. 

Z osredotočanjem na nasprotovanja enakosti spolov in njihove povezave s slabljenjem demokratičnih struktur projekt obravnava temeljne družbene izzive, ki ogrožajo mir, pravičnost in enakost. S spodbujanjem sodelovanja med raziskovalci_kami, nevladnimi organizacijami in akademskimi institucijami iz različnih držav projekt krepi transnacionalno solidarnost in izmenjavo znanja  v prizadevanjih za vključujočo družbo.

Vodja: Prof Heidi Hein-Kircher, Martin-Opitz-Bibliothek, Herne, Nemčija
Vodja projekta na MI: Mojca Pajnik
Sodelavec: Roman Kuhar

Več informacij: Action CA23149 – COST

 

Grafika: Image by freepik



Financerji:

COST, European Cooperation in Science and Technology COST_LOGO_rgb_HighRes