Državljanska akcija za demokracijo – CitiDem
Demokracija za 21. stoletje ne zahteva le novih teorij in institucij. Zahteva predvsem ustvarjalne akterje, ki so bistveni pri porajanju novih kultur in praks demokracije, ne glede na to, ali ustvarjajo oblike zastopanja in deliberacije, gradijo trdne povezave med inovacijami in politiko ali oblikujejo novo etiko demokratičnega življenja. Akterji civilne družbe so v teh procesih osrednjega pomena. CitiDem si prizadeva zgraditi orodja in prakse, ki želijo prispevati k temu procesu – graditi demokracijo za 21. stoletje.
Sodelovanje in udejstvovanje državljanov sestavljajo individualna in skupna dejanja, katerih cilj je identificirati in obravnavati vprašanja javnega pomena ali vprašanja določene interesne skupine. Sodelovanje ima lahko veliko različnih oblik, od individualnega prostovoljstva do strukturiranega organizacijskega sodelovanja ali celo do udeležbe na volitvah.
Strateški cilj projekta CitiDem je spodbujanje in krepitev angažiranosti in sodelovanja državljanov z dvojnim pristopom: a) po eni strani se osredotoča na krepitev znanja in izboljšanje zmogljivosti organizacij civilne družbe za boljše obveščanje in vključevanje državljanov in drugih ustreznih deležnikov in b) po drugi strani želi državljanom zagotoviti ustrezna orodja in znanje za boljšo vključenost in dejavnost v demokratičnih in participativnih procesih, pri čemer spodbuja njihove iniciative in motivacijo za sodelovanje in kolektivno delovanje.
To bo doseženo med celotnim trajanjem projekta in z uporabo dobro strukturiranega in organiziranega akcijskega načrta za opolnomočenje in udeležbo državljanov, ki temelji na štirih glavnih fazah ukrepanja: a) obogatiti in okrepiti znanje in krepitev zmogljivosti tako civilne družbe kot državljanov, b) aktivno vključiti državljane v participativne in posvetovalne ukrepe z organizacijo zborov državljanov (CA), c) za premostitev vrzeli v oblikovanju politik zagotoviti, da se glas državljanov sliši in d) okrepiti učinkovitost, uporabnost in trajnost rezultatov projekta CitiDem.
CitiDem je partnerski projekt, ki vključuje različne organizacije po vsej Evropi, s ciljem ponovnega zagona zaupanja v demokracijo in upravljanja s povečanjem vezi med državljani in institucijami. Projekt bo izvajal lokalne aktivnosti v 8 državah EU (Grčija, Italija, Nemčija, Francija, Portugalska, Slovenija, Avstrija in Nizozemska), ki bodo temeljile na metodologiji zborov državljanov in bodo organizirane v okviru različnih tematskih področij, rezultat pa bo Transnacionalna evropska državljanska skupščina, ki bo obogatila znanje in razširila obzorja sodelovanja in mobilizacije državljanov. CitiDem bo postavil tudi osnovo za pripravo in oddajo Evropske državljanske pobude z organizacijo vseevropskega zbora državljanov, ki bo združil različne deležnike in bo temeljil na spoznanjih in rezultatih dejavnosti projekta. CitiDem je prav tako predan rekonstrukciji evropske pripovedi, strukturirane na ideji spodbujanja “Zakaj?” Evropa in Evropska unija, potrebujejo vključujočo in državljansko usmerjeno evropsko pripoved. To bomo dosegli z razvojem Manifesta kot odprtega poziva k ukrepanju. Projekt kot drugi pomemben vidik cilja tudi na demokratične izzive, pri čemer se osredotoča predvsem na lažne novice in dezinformacije.
Spletna stran: https://citizenstakeover.eu/citidem/
Partnerji:
- ALMA MATER STUDIORUM - UNIVERSITA DI BOLOGNA, Italija
- NATURA COMUNE, Italija
- PROSVASI, Grčija
- DEMOCRACY INTERNATIONAL e.V., Nemčija
- EUROPEAN ALTERNATIVES BERLIN, Nemčija
- ALTERNATIVES EUROPEENNES, Francija
- FORUM DOS CIDADAOS ASSOCIACAO, Portugalska
- UNIVERSITEIT MAASTRICHT - STUDIO EUROPA MAASTRICHT, Nizozemska
- Eumans, Belgija
- STAND UP FOR EUROPE, Belgija
- Alliance4Europe, Belgija