Projekti
Izbrani projekti
-
Afektivni mediji: transformacije javnega komuniciranja
Raziskava preučuje »afektivni obrat« v medijih, ki zaznamuje niz sprememb, od digitalizacije uredništev, novih oblik zaposlitev do krhanja ustaljenih profesionalnih ideologij novinarskega dela.
-
Motivacije, izkušnje in posledice politike vračanja in ponovnega sprejema: odkrivanje in razvijanje učinkovitih alternativ (MORE)
Projekt bo preučil, kdaj in zakaj se alternativni pristopi izvajajo ali so se izvajali ter zakaj niso postali glavni odziv na primere upravnih nepravilnosti med migranti v EU.
-
Analiza spletnega sovražnega govora in dezinformacij v Sloveniji ter izdelava predloga ukrepov
Prepoznavanje in razumevanje pojavov dezinformacij in sovražnega govora ter drugih oblik družbeno nesprejemljivega diskurza ter izdelava ustreznih indikatorjev, indeksa oz. modela za kontinuirano spremljanje.
-
Mesto za vsakogar – Odgovorno delovanje za vključujoče lokalne skupnosti (CIFER)
Graditi koalicije in zaupanje med migrantsko, lokalno (zlasti lokalnimi oblastmi, socialnimi in športnimi subjekti, kulturnimi ustanovami), izobraževalno in NVO skupnostjo za spodbujanje protidiskriminacije in vključevanja znotraj in zunaj institucij.
-
FIERCE – Feministična gibanja za revitalizacijo demokracije v Evropi
Glavni cilj projekta je zagotoviti teoretično in praktično znanje in orodja za revitalizacijo zavezništev med feminističnimi gibanji, civilno družbo in političnimi odločevalci.
-
Aktiviranje nenasilnih moškosti (Carmia)
Projekt poglablja obstoječe in razvija nove perspektive v raziskovalnem in aktivističnem delu Mirovnega inštituta na področju enakosti spolov in moškosti.
-
Enakost in človekove pravice v dobi globalnega vladovanja
Človekove pravice in manjšine, Politika, Spol | Trajanje projekta: 1. 1. 2020 - 31. 12. 2027Raziskovalni program naslavlja položaj konceptov človekovih pravic, enakosti in (ne)diskriminacije, ki so se znašli na zgodovinskem razpotju.
-
Socialnoekološki dinamični modeli duševnega zdravja: breme kompleksne krize med zaposlenimi v kritičnih poklicih
Spol | Trajanje projekta: 1. 1. 2024 - 31. 12. 2026Projekt sistematično analizira socialnoekološki kontekst duševnega zdravja zaposlenih v kritičnih poklicih (zdravstvo, vojska, policija) v Sloveniji in Avstriji.
-
Spol, demokracija in neokonservativno anti-gender gibanje
Spol | Trajanje projekta: 1. 10. 2023 - 30. 9. 2026Projekt se osredotoča na delovanje gibanja proti teoriji spola.
-
FIERCE – Feministična gibanja za revitalizacijo demokracije v Evropi
Spol | Trajanje projekta: 1. 9. 2022 - 31. 8. 2025Glavni cilj projekta je zagotoviti teoretično in praktično znanje in orodja za revitalizacijo zavezništev med feminističnimi gibanji, civilno družbo in političnimi odločevalci.
-
Poklicna tveganja v seksualnem delu na presečiščih političnega okvirja in družbene stigme (ORIS)
Spol | Trajanje projekta: 1. 9. 2020 - 31. 8. 2024Projekt bo razvil inkluzivni metodološki in teoretični okvir, ki bo v ospredje postavil glasove in interese seksualnih delavk_cev in raziskal poti njihovega opolnomočenja.
-
FemQueer: Skupne strategije za enakost spolov
Spol | Trajanje projekta: 1. 9. 2023 - 30. 8. 2024Izmenjava različnih teoretskih in praktičnih pristopov ter izkušenj o enakost spolov in vključujočega okolja.
-
Enakost spolov je zakon: ustvarjamo enako družbo za vse
Spol | Trajanje projekta: 1. 5. 2023 - 30. 4. 2024Forumske predstave na temo enakosti spolov in preprečevanja nasilja, ki se izvajajo po srednjih šolah v Sloveniji.
-
Aktiviranje nenasilnih moškosti (Carmia)
Spol | Trajanje projekta: 1. 3. 2022 - 28. 2. 2024Projekt poglablja obstoječe in razvija nove perspektive v raziskovalnem in aktivističnem delu Mirovnega inštituta na področju enakosti spolov in moškosti.
-
Delovanje za enakost – prevpraševanje moškosti in vključevanje mladih pri odpravi nasilja na podlagi spola
Spol | Trajanje projekta: 1. 2. 2022 - 31. 1. 2024Projekt se osredotoča na preprečevanje nasilja na podlagi spola, pri čemer naslavlja hegemonske moškosti in vključuje mlade pri prizadevanjih za enakost spolov.
-
Predšolska vzgoja in vloga moškosti (ECAROM)
Spol | Trajanje projekta: 1. 2. 2021 - 31. 1. 2023Namen projekta je raziskati pedagoške prakse uradnega in prikritega kurikuluma v predšolski vzgoji, ki vplivajo na oblikovanje spolnih stereotipov o skrbstvenem delu.