Projekti v letu 2021
20. 12. 2021 | Človekove pravice in manjšine, Kulturna politika, Mediji, Politika, Spol
V letu 2021 smo pričeli izvajati tri nove projekte: Transnacionalizacija oskrbe starejših – raznolikosti, rekrutacije, neenakosti (TE-DRI), Predšolska vzgoja in vloga moškosti (ECAROM) in Sledenje stikom v Evropski uniji: lekcije, ki se jih je treba naučiti za prihodnjo uporabo tehnologije pri spopadanju z družbenimi izzivi. Nadaljevali smo z izvedbo 24 projektov na področjih človekovih pravic in manjšin, politike, spola in medijev. Določeni projekti so se z iztekajočim se letom tudi zaključili.
Izpostavljamo:
Transnacionalizacija oskrbe starejših – raznolikosti, rekrutacije, neenakosti (TE-DRI)
Trajanje projekta: 1. 10. 2021 – 30. 9. 2024
Projekt raziskuje presečišča oskrbe starejših in migracij. Pandemija covid-19 bolezni je razkrila strukturne pomanjkljivosti oskrbe starejših v Evropi, tudi v Sloveniji, in pokazala, kako zelo je vsakodnevna organizacija oskrbe odvisna od globalnih in krožnih skrbstvenih migracij ter skrbstvenih mobilnosti med sosednjimi državami. Mednarodne raziskave transnacionalizacije oskrbe starejših so številne in se osredotočajo na izkušnje migrantskih skrbstvenih delavk, součinkovanje socialnih politik in skrbstvenih migracij, zaposlovanje v zasebnih gospodinjstvih ter globalne in krožne skrbstvene migracije iz globalnega juga na globalni sever, v Evropi pa iz vzhoda proti zahodu. Kljub temu raziskave opozarjajo, da ostajajo neraziskani pomembni vidiki transnacionalizacije oskrbe starejših kot so različni migracijski vzorci, akterji, procesi, mehanizmi in različne geopolitične lokacije. Cilj projekta je prispevati k nadaljnji teoretizaciji TC oskrbe starejših z empirično evidenco, ki naslavlja vrzeli v raziskovanju, povezane z raznolikostjo skrbstvenih migracij (globalne verige skrbi, krožne skrbstvene migracije, dnevne delovne migracije ter skrbstvene mobilnosti starejših) v evropski pol-periferni mikro obmejni regiji med vzhodnimi in zahodnimi, ‘starimi’ in ‘novimi’ državami članicami in nečlanicami EU. Raziskava ima potencial za oblikovanje socialnih politik na področju dolgotrajne oskrbe in delovnih migracij.
Predšolska vzgoja in vloga moškosti (ECAROM)
Trajanje projekta: 1. 2. 2021 – 31. 1. 2023
Projekt izhaja iz prepoznanja, da je vzgojno izobraževalni sistem, zlasti tisti njegov del, ki se nanaša na najzgodnejše obdobje formiranja spolnih stereotipov, torej predšolska vzgoja, ključen po eni strani za reprodukcijo, po drugi strani pa tudi za zmanjševanje in preseganje spolnih stereotipov. Zato je namen projekta raziskati pedagoške prakse uradnega in prikritega kurikuluma v predšolski vzgoji, ki vplivajo na oblikovanje spolnih stereotipov o skrbstvenem delu, ter razviti in razširiti spolno občutljive inovativne pedagoške pristope in pripomočke, ki pri otrocih v predšolski vzgoji spodbujajo percepcijo skrbstvenega dela kot spolno nevtralnega in družbeno pomembnega področja.
Spolna enakost v delitvi zasebnega in/ali profesionalnega skrbstvenega dela predpostavlja rahljanje in spreminjanje obstoječih spolnih vlog in družbenih norm ne samo za ženske, pač pa tudi za moške. Slednjim je v obstoječih politikah, programih in projektih za enakost spolov namenjeno malo pozornosti. V pričujočem projektu pa izhajamo iz prepoznanja, da je uspeh prizadevanj za enakost spolov odvisen tudi od vključenosti moških, zato spreminjanju spolnih stereotipov povezanih z moškostjo in skrbstvenim delom namenjamo osrednjo pozornost.
- Transnacionalizacija oskrbe starejših – raznolikosti, rekrutacije, neenakosti (TE-DRI)
Politika | Trajanje projekta: 1. 10. 2021 – 30. 9. 2024
Projekt raziskuje presečišča oskrbe starejših in migracij.
- Enakost in človekove pravice v dobi globalnega vladovanja
Človekove pravice in manjšine, Politika, Spol | Trajanje projekta: 1. 1. 2020 – 31. 12. 2023
Raziskovalni program naslavlja položaj konceptov človekovih pravic, enakosti in (ne)diskriminacije, ki so se znašli na zgodovinskem razpotju.
- Populistični pretres, nazadovanje demokracije in kriza vladavine prava v Evropski uniji
Politika | Trajanje projekta: 1. 12. 2020 – 1. 12. 2023
Izpopolnjevanje strategij demokratičnega odpora, s preučevanjem mehanizmov »izključevalnega populizma« in njihovih učinkov na spodkopavanje vladavine prava, regresije na področju gospodarstva in medijev.
- Poklicna tveganja v seksualnem delu na presečiščih političnega okvirja in družbene stigme (ORIS)
Spol | Trajanje projekta: 1. 9. 2020 – 31. 8. 2023
Projekt bo razvil inkluzivni metodološki in teoretični okvir, ki bo v ospredje postavil glasove in interese seksualnih delavk_cev in raziskal poti njihovega opolnomočenja.
- Predšolska vzgoja in vloga moškosti (ECAROM)
Spol | Trajanje projekta: 1. 2. 2021 – 31. 1. 2023
Namen projekta je raziskati pedagoške prakse uradnega in prikritega kurikuluma v predšolski vzgoji, ki vplivajo na oblikovanje spolnih stereotipov o skrbstvenem delu.
- Glasovi migrantk
Človekove pravice in manjšine, Spol | Trajanje projekta: 1. 10. 2020 – 30. 9. 2022
Projekt bo prispeval k vzpostavitvi vključujočega sistema visokošolskega izobraževanja z obravnavo pomembnega družbenega izziva, ki ga predstavljajo migracije oziroma migracije žensk v aktualnem evropskem kontekstu.
- Prelom v tradiciji: Hannah Arendt in spremembe politične pojmovnosti
Politika | Trajanje projekta: 1. 7. 2019 – 30. 6. 2022
Splošni namen raziskave je preiskati in razčleniti prispevek Hannah Arendt k analizi sprememb političnih konceptov in njegov pomen za razumevanje današnjega časa.
- Podporno delovno okolje za moške pri usklajevanju dela in skrbstvenih odgovornosti – MiC
Spol | Trajanje projekta: 15. 3. 2019 – 15. 3. 2022
Cilj evropskega projekta MiC je izboljšanje organizacijskih pogojev za moške pri usklajevanju zasebnih in poklicnih obveznosti.
- Očka v akciji
Spol | Trajanje projekta: 1. 3. 2020 – 28. 2. 2022
Prispevek k ozaveščanju (bodočih) staršev, delodajalcev, strokovne in laične javnosti o pomenu aktivnega vključevanja moških v očetovstvo in enakomernejše porazdelitve starševske skrbi za otroka od rojstva dalje.
- ODPOR – Civilna družba na Zahodnem Balkanu in v Turčiji za svobodne medije brez dezinformacij in sovražnega govora
Mediji | Trajanje projekta: 1. 2. 2020 – 31. 1. 2022
Projekt raziskuje politično-ekonomske podlage za delovanje medijev in komunikacij, ki razširjajo sovraštvo, dezinformacije in propagando v državah, ki sodelujejo v projektu.
- PODPRI: razvoj inovativnih modelov podporništva in komuniciranja za NVO
Mediji | Trajanje projekta: 1. 11. 2019 – 31. 1. 2022
Konzorcijski partnerji naslavljamo problematiko nižanja demokratičnih standardov v Sloveniji in krčenja prostora za delovanje civilno družbenih organizacij na področju človekovih pravic, enakosti in svobode medijev.
- Otroci priseljenci in priseljenske skupnosti v spreminjajoči se Evropi (MICREATE)
Človekove pravice in manjšine, Politika | Trajanje projekta: 1. 1. 2019 – 31. 12. 2021
Raziskovalci in raziskovalke evropskega projekta MiCreate preučujemo možnosti vključevanja otrok priseljencev in priseljenk v evropske družbe in vlogo izobraževalnih institucij v procesu njihove integracije.
- Politični in medijski populizem: “begunska kriza” v Sloveniji in Avstriji
Mediji, Politika | Trajanje projekta: 1. 1. 2019 – 31. 12. 2021
Preučujemo povezave med političnimi strankami, mediji in populizmom na primeru t. i. »begunske krize« v dveh državah na osrednjem in severnem koncu balkanske poti, tj. Sloveniji in Avstriji.
- EWSI – Evropska spletna stran za integracijo
Politika | Trajanje projekta: 3. 1. 2011 – 31. 12. 2021
EWSI ponuja snovalcem politik in vsem, ki se ukvarjajo z integracijo v Evropi, orodje za izmenjavo informacij in dobrih praks integracije.
- Mediji za državljane, državljani za medije – Krepitev vloge civilne družbe pri prizadevanju za izboljšanje medijske in informacijske pismenosti v državah Zahodnega Balkana
Mediji | Trajanje projekta: 1. 2. 2018 – 31. 12. 2021
Projekt podpira delovanje organizacij civilne družbe pri izpopolnjevanju politik in praks, namenjenih večji medijski in informacijski pismenosti v državah Zahodnega Balkana.
- Zaščita nadzorne vloge civilne družbe in novinarjev v Sloveniji – Podaljšana faza
Mediji | Trajanje projekta: 1. 12. 2020 – 30. 11. 2021
Krepitev zmožnosti civilne družbe in novinarjev v Sloveniji za odgovore na grožnje in izzive ter za pridobivanje javne podpore.
- Zmanjševanje in odpravljanje diskriminacije na podlagi etničnosti, ‘rase’, nacionalnosti in/ali vere
Človekove pravice in manjšine | Trajanje projekta: 1. 11. 2019 – 31. 10. 2021
Projekt bo prispeval k zmanjšanju diskriminacije v družbi in s tem k uveljavljanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin.
- TWSE – Odpoved pravici do sojenja v Evropi
Človekove pravice in manjšine | Trajanje projekta: 1. 11. 2019 – 31. 10. 2021
Cilj projekta je razviti praktično razumevanje učinka sistemov odpovedi pravici do sojenja v vsaki od sodelujočih držav in razviti smernice o najboljših praksah, prilagojenih vsaki državi.
- Nacionalni mehanizem za evalvacijo integracije (NIEM). Merjenje in izboljševanje integracije oseb s priznano mednarodno zaščito
Človekove pravice in manjšine | Trajanje projekta: 1. 10. 2015 – 30. 9. 2021
Vzpostavitev mehanizema za celovito oceno vključevanja oseb z mednarodno zaščito, izpostavitev glavnih izzivov oz. vrzeli v standardih integracije, identifikacija praks in ocenitev učinkov zakonodajnih sprememb.
- Sledenje stikom v Evropski uniji: lekcije, ki se jih je treba naučiti za prihodnjo uporabo tehnologije pri spopadanju z družbenimi izzivi
Človekove pravice in manjšine | Trajanje projekta: 1. 4. 2021 – 30. 9. 2021
Cilj projekta je raziskati tehnološki odziv držav članic EU na svetovno pandemijo s poudarkom na aplikacijah za sledenje stikom.
- Vodnik po človekovih pravicah
Človekove pravice in manjšine | Trajanje projekta: 1. 11. 2019 – 31. 8. 2021
Vodnik po človekovih pravicah je spletni vir informacij ter orodje za izobraževanja in samopomoč pri razumevanju človekovih pravic v različnih situacijah.
- (Od)govor – Zoperstavljanje sovražnemu govoru v Jugovzhodni Evropi: Učenje in delovanje proti sovražnemu govoru na spletu
Človekove pravice in manjšine, Mediji, Politika | Trajanje projekta: 1. 1. 2020 – 30. 6. 2021
Cilj projekta je vzajemno učenje o preseganju sovražnega govora na spletu in odzivanje na sovražno naracijo v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji, državah na balkanski migracijski poti.
- ARVID – Izboljšanje dostopa do pravic v skladu z Direktivo o žrtvah za osebe z ovirami
Človekove pravice in manjšine | Trajanje projekta: 1. 1. 2020 – 30. 6. 2021
Namen projekta je raziskati stopnjo udeležbe oseb z ovirami v kazenskih postopkih v vlogi žrtve, pa tudi morebitne težave, ki omejujejo njihovo polno udeležbo in uživanje pravic.
- Segmentacija nestandardnega zaposlovanja v Sloveniji
Politika | Trajanje projekta: 1. 7. 2018 – 30. 6. 2021
Glavni cilj raziskave je pojasnitev (identifikacija vzrokov) med-sektorske segmentacije nestandardnega dela in njenih družbenih učinkov v Sloveniji.