Izjave za javnost

Poziv o glasovanju Republike Slovenije o statusu Palestine v OZN

Poziv o glasovanju Republike Slovenije o statusu Palestine v OZN

Spoštovani!

Slovenska javnost je v četrtek, 29. 11. 2012, presenečeno in razočarano spremljala glasovanje Republike Slovenije o statusu Palestine v Generalni skupščini Združenih narodov. Slovenski izogib glasovanju je sramota za slovensko zunanjo politiko. Še huje, ne odraža volje slovenskih državljanov.

Odločitev o takem ravnanju Republike Slovenije je bila sprejeta netransparentno in za zaprtimi vrati. To nam vzbuja skrb, saj je v demokratičnih državah javnosti omogočeno sodelovanje pri tako pomembnih odločitvah.

Radi vas bi spomnili, da mirovna pogajanja med Izraelom in Palestino že vrsto let v prvi vrsti ovirata po mednarodnem pravu nezakoniti gradnja izraelskih naselbin in zidu na zasedenih ozemljih Zahodnega brega ter nezakonita humanitarna blokada Gaze. Neenakopravnost pogajalskih strani je glavna ovira za dosego miru in pravične rešitve.

Zaradi izključujoče politike izraelske države so Palestinci podvrženi institucionalizirani rasni diskriminaciji, ki po merilih ZN ustreza apartheidu. Palestince se izganja iz njihovih domov in s palestinskega ozemlja ter prepušča revščini, nasilju in smrti. Postali so ujetniki na lastni zemlji in mnogim je onemogočen dostop do njihove lastnine, do šol, služb in sorodnikov, pogosto pa ne morejo dostopati niti do vode in osnovnih potrebščin, ki jih potrebujejo za preživetje.

Novembra 2012 je Izrael ponovno napadel in bombardiral Gazo. Med mrtvimi in ranjenimi so bili civilisti in družine z otroki.

Slovenija je z vzdržanim glasom o statusu Palestine v ZN podprla izraelsko politiko okupacije in apartheida. S takšnim ravnanjem prispeva in pasivno sodeluje pri kršitvah mednarodnega prava, ki jih izvaja Izrael. Priznanje palestinske države je etična, moralna in politična odgovornost mednarodne skupnosti, katere del je tudi Republika Slovenija. Z neglasovanjem o tako pomembnem vprašanju mednarodnega prava in pravičnosti si Republika Slovenija v mednarodnem prostoru ne gradi ugleda, temveč prej kaže hlapčevsko, nesposobno in nekonsistentno zunanjo politiko.

Priznanje statusa nečlanice v ZN je izredno pomemben diplomatski korak, ki bo Palestincem omogočil dostop do mednarodnih institucij. Izraelski vladi je s podporo palestinski državi mednarodna skupnost tudi sporočila, da je njihova politika izključevanja in etničnega čiščenja nesprejemljiva. Sramotno je, da se je Slovenija temu sporočilu izognila.

Priznanje palestinske države kot nečlanice ZN je nujen, a nikakor zadosten korak, da se končata izraelski apartheid in nezakonita okupacija Palestine. Potrebne so gospodarske, in politične sankcije, da se Izrael dokončno prisili k spoštovanju mednarodnega prava in h končanju nezakonite okupacije. Humanitarna pomoč, ki jo Palestini namenja tudi Republika Slovenija, ne more in ne sme opravičiti podpore izraelski politiki.

Slovensko vlado zato pozivamo, da:

• prizna pravico Palestincev do samoodločbe;
• omeji gospodarsko sodelovanje z Izraelom;
• zavzame jasna ter odločna stališča, da so nadaljna gospodarska in politična sodelovanja z Izraelom vezana na dosledno spoštovanje obveznosti po mednarodnem pravu;
• dosledno obsodbi vse kršitve mednarodnega prava v odnosu med Izraelom in Palestino in pozove k njihovi zaustavitvi;
• slovenski javnosti izčrpno pojasni zakaj in na osnovi katerih argumentov je bila sprejeta odločitev o zadnjem glasovanju RS v Generalni skupščini Združenih narodov in zakaj je bila javnost izključena iz procesa odločanja.
• zainteresirani javnosti omogoči vsebinsko sodelovanje pri oblikovanju stališč o tako pomembnih vprašanjih, kot je pravica do samoodločbe, na osnovi katere so prebivalci in prebivalke Slovenije utemeljili novo državo.

Civilna iniciativa BDS Slovenija
Društvo Humanitas
Zofijini ljubimci
Zavod Nur
Društvo Matafir
Društvo Merhamet
Mirovni inštitut

Izjava