Podatki o seksualnem delu v Sloveniji
9. 9. 2024 | Spol
O seksualnem delu kroži veliko stereotipov in nepreverjenih informacij. Družba, država in bližnji seksualne delavke_ce pogosto stigmatizirajo in se z vprašanjem njihove dobrobiti ne ukvarjajo. Zaradi tega so delavke_ci izpostavljeni dodatnim tveganjem. S predstavitvijo podatkov želimo informirati javnost o dejanskih razmerah v tej panogi in tako prispevati k izboljšanju položaja delavk_cev.
Podatke smo zbrali v projektu »Poklicna tveganja v seksualnem delu na presečiščih političnega okvirja in družbene stigme (ORIS)«, ki smo ga izvajali na Mirovnem inštitutu pod vodstvom dr. Iztoka Šorija. Raziskovali smo, kako se poklicna tveganja in priložnosti v seksualnem delu spreminjajo zaradi sodobnih procesov digitalizacije, platformizacije, prekarizacije in intimizacije dela. Seksualno delo je v mnogočem podobno drugim oblikam dela, zato nam lahko razumevanje učinkov teh procesov pomaga razumeti širše spremembe na formalnih in neformalnih trgih dela v poznem kapitalizmu.
Seksualne delavke_ce smo vključevali v različne faze raziskovanja, saj smo želeli slišati in okrepiti njihove glasove, ki so v javnosti redko prisotni. Opravili smo sistematične preglede domače in mednarodne literature, fokusne skupine, intervjuje in sociološko-pravno analizo kazenskih spisov. Ključen vir predstavljenih podatkov je anketa, v kateri je sodelovalo 106 odraslih seksualnih delavk_cev, ki delujejo na področju Slovenije.
Raziskovalni problem smo obravnavali skozi perspektivo poklicnih tveganj in zmanjševanja škode, pri čemer smo se izogibali moralnim sodbam in se omejili na objektivne podatke o izkušnjah, položaju in potrebah seksualnih delavk_cev.