Novice

Očetje o tem, kaj jim pomeni očetovstvo

Očetje o tem, kaj jim pomeni očetovstvo

Ni dvoma o tem, da vključevanje očetov v družinsko življenje koristi prav vsem: očetom, materam, otrokom in delodajalcem ter celotni družbi. Pri večjem vključevanju v skrb za otroke izpostavljamo dve skupini očetov: očetje na vodilnih položajih, za katera so značilni dolgi delovniki in razpoložljivost podjetju ter očetje v prekarnih zaposlitvah, ki so občasne, neredne in zato očetom ne omogočajo vključevanja v družinsko življenje v obsegu, kot bi si želeli. Projekt »Očetje in delodajalci v akciji« poteka pod okriljem Mirovnega inštituta in v okviru programa Norveškega finančnega mehanizma (2009-2014). Na vprašanje, kaj jim pomeni očetovstvo, so se odzvali mnogi znani očetje.

»’You spend time with your family? (Sure I do!) Good, because a man who doesn’t spend time with his family, can never be a real man.’ (Godfather)

‘Preživljate čas s svojo družino? (Seveda!) Dobro, saj moški, ki ne preživlja časa s svojo družino, nikoli ne more biti pravi moški.’ (Boter)«

– Rok Terkaj, raper

»Še pred meseci je bilo moje življenje bistveno bolj umirjeno in predvidljivo. Seveda je delo mimo urnikov in ustaljenih bioritmov zarezalo v našo družino, vendar upam, da sta moje branje uspavank in skupna prebujanja nadomestila nenadomestljiva mamina ljubezen in toplina.

Delo v medijih ali zanje terja celega človeka in pogosto se znajdem v položaju, ko je 4 urno spanje luksuz. Takrat sem razdražljiv, jezen, nejevoljen in predvsem utrujen. Tolaži me misel, da sem si opisani slog sam izbral in me vanj ni nihče potisnil, zato je lažje kdaj nenapovedano izpreči. Če bi ob takem tempu moral trpeti še teror nadrejenih, bi (upam!) zbral pogum, prijavil delodajalca ali se od njega poslovil. Otroci so preveč vredni, da bi se z njihovim razvojem šalili in ga prepuščali samo odličnim vzgojiteljicam, prijaznim babicam in ljubečim mamam. Otroci rabijo fotra in tega se morajo odgovorni delodajalci zavedati! Moški, ki mu je dovoljeno biti oče, je popolnejši in sposobnejši.«

– Boštjan Klun, komunikator, radijski dj

»Biti oče ne pomeni le darovati genski material, kot si mnogi moški predstavljajo. Biti oče je socialna funkcija in pravo očetovstvo se začne z rojstvom otroka. Seveda so tudi pozitivni učinki skrbnega ravnanja z materjo v času nosečnosti, vendar zares se začne, ko dojenčka prvič zazibamo na rokah. Preko zibanja, previjanja, hranjenja pa postajamo z njim vse bolj povezani. Za te skrbi ne obstajajo ženske in moške vloge (razen za dojenje).

Že preprosta stvar, kot je otroka naučiti voziti kolo, pomeni neizmerno zadovoljstvo, ki nikoli ne preneha vzbujati pozitivnih občutkov (kljub premnogim bolečim padcem).

Biti oče pomeni biti z otrokom, mu stati ob strani v vseh za njega pomembnih okoliščinah. Brezpogojna ljubezen na eni in postavljanje meja na drugi strani, sta kot hoja po brvi in bistveni del tega odnosa. Skozi otrokove oči očetje na novo odkrivamo svet in se lahko z otroki čudimo stvarem, ki so postale nevidne za svet odraslih. Moškim pa je ponovno dovoljeno biti »otročji«, brez nadležnega moraliziranja okolice.«

– Danijel Černe, sociolog in glasbenik

»Biti oče mi pomeni to, da zvečer, ko otroka že spita in preden še sam zlezem v posteljo, ju pogledam in vidim nekaj najlepšega na svetu. In takrat vem, za kaj se je vredno vsak dan boriti: za svoje otroke, za družino!«

– Tadej Valjavec, kolesar

»Delo, ki ga opravljam, je osredotočeno na določeno obdobje v letu. V tem obdobju je dragocen vsak trenutek, ki ga preživim z otrokoma. Več časa imamo poleti, ko skupaj nadoknadimo dolgo zimo.

Z otrokoma najbolj uživamo, ko počnemo stvari, ki jih imamo vsi radi.«

– Tomaž Vnuk, hokejist

»Dejstvo je, da je dandanes zelo težko uskladiti starševstvo in službo. Sam se zelo rad spominjam časov, ko je moja mama domov prihajala ob dveh, ob treh je bilo kosilo na mizi, potem pa je ostalo ‘morje’ časa oz. celo popoldne za druženje in prostočasne aktivnosti.

Sam imam srečo, da je moja služba zelo fleksibilna, ker odvodim svoj del tv programa, priprave nanj pa lahko potekajo tudi doma. Pri naši družini je mamica tista, ki hodi domov zelo pozno popoldne ali celo zvečer. Seveda pa akcijo Očetje in delodajalci v akciji – ODA pozdravljam in podpiram, ker se zavedam, da je pri mnogih družinah obratno, ali še slabše, da oba hodita iz službe pozno domov. Sam sicer v šali sebe pogosto imenujem popoldanski taksist, ker 5x na teden vozim sina uživat, ko se podi po ledu za pakom, oba s hčerko k angleščini, hči pa še v glasbeno šolo in na treninge odbojke. In moram priznat, da mi ta popoldanska ‘služba’ taksista zelo veliko pomeni, ker ju rad spremljam, kako napredujeta, v avtomobilu je čas za pogovore in tudi za šale. Skratka, zelo težko bi se temu času odpovedal in sem vesel, da ga imam. Privoščim pa ga tudi vsem drugim očetom.«

– Robert Pečnik – Pečo, radijski in TV voditelj

»Če nekdo lahko doma uspešno krmari vse družinske obveznosti, bo sigurno tudi bolj učinkovit in skoncentriran v službi, kar zagotavlja tudi dobre odnose v podjetju in dobre rezultate.«

– Sandi Češko, direktor Studio Moderna

»Zadovoljstvo v zasebnem življenju je pomembna osnova za uspešnost v poslu. Biti podjetnik in hkrati še oče malih fantov, pa še toliko večji izziv. Zelo se zavedam, da se noben izgubljen trenutek, ki ga zamudim pri odraščanju otrok, nikoli ne bo vrnil in ga nič ne more nadomestiti. Čeprav ob vsakodnevnem poslovnem tempu ni vedno enostavno, se vsak dan posebej trudim, da sem doma z mislimi pri otrocih in z njimi zares zavedno doživljam vse neštete čudežne trenutke njihovega odraščanja in življenja.«

– mag. Jernej Pirc, podjetnik, BNI Adria d.o.o. 

»Sebe kot očeta vidim več-fazno: trenutno kot očeta, s katerim se hčerki igrata. Kasneje kot očeta, s katerim se bosta družili, imeli podporo in se bomo medsebojno učili. Želim si skupaj z njima rasti in razvijati – ponovno kot otrok, kot mladostnik in kot prijatelj… Dejstvo, da sem oče, meni pomeni veliko več, kot si nekdo lahko predstavlja – to je velik privilegij in hkrati največja odgovornost, kar sem jih imel do zdaj.«

– Zlatko, kulturni umetnik

Za dodatna vprašanja smo z veseljem na voljo.

Nicha d.o.o. (partner projekta)
T: 01 81 00 303
M: 041 405 303
E: lidia.pavlin@nicha.si