Obrazi nevladnikov: Brankica Petković
4. 4. 2022 | Politika
»Potrebujemo več politične, raziskovalne, administrativne domišljije. Poglejte, koliko doktorjev znanosti živi v Sloveniji. Koliko akademikov, kulturnikov, pa tudi rokodelcev, inovativnih delavcev. Spričo vseh teh ustvarjalnih ljudi, ki so izobraženi, ki želijo mirno živeti, ki ne želijo sovražiti, moramo ustaviti uničujoči trend strašanskega padca demokracije, ki se nam v Sloveniji dogaja v zadnjih dveh letih. Državljanke in državljani se ne smemo navaditi na razdiralno in sovražno vzdušje, ki ga med nas zanaša trenutna vlada,« pravi Brankica Petković iz Mirovnega inštituta.
Pravi, da moramo nemudoma zaustaviti tudi sovražnost do profesionalnih novinark in novinarjev. »Ni naključje, da se kriza demokracije dogaja skupaj s krizo poslovnega modela medijev. Časi so izjemno kompleksni, rabimo stotine, tisoče novinarjev, ki imajo čas, poklic in znanje, da nam razlagajo ozadja, razkrivajo nepravilnosti, pomagajo razkrivati kontekst. Od nove vlade moramo zahtevati novo medijsko zakonodajo, ki bo obranila novinarstvo kot pomemben in časten poklic, ki služi javnosti, in ki bo novinarkam in novinarjem omogočila zdravo zaposlovanje in odgovorno delo.« Brankica Petković trenutno sodeluje v dveh raziskavah o medijskem pluralizmu in svobodi medijev na ravni Evropske unije, ki ju je naročila Evropska komisija.
Brankica Petković je aktivna tudi v iniciativi Glas ljudstva, ki želi, da bi ljudje volili vsebino, ne obrazov. Te dni jo lahko srečate tudi na terenu. »Neverjetna izkušnja je, ko smo na ulici z občani, se pogovarjamo, preizkušamo Volitvomat, kuhamo in prepevamo, pridejo otroci, mečejo žogico, zbijajo keglje … Na neki način gre za zgodovinsko sodelovanje, ki je silno osvežujoče.Ta povezava različnih možganov, ki znajo in zmorejo toliko raznolikih stvari, je dokaz, da moramo večkrat in vedno znova stvari početi skupaj – novinarji, raziskovalci, aktivisti, državljanke, državljani.«