Objave v letu 2018
18. 12. 2018 | Kulturna politika
V letu 2018 smo sodelavke in sodelavci Mirovnega inštituta napisali številne knjige in znanstvene članke, v katerih smo predstavili rezultate naših raziskovalnih projektov in študij. Poleg avtorskih prispevkov smo pri publikacijah sodelovali kot uredniki in urednice ali kot prevajalci in prevajalke. Za lažji pregled smo objave razvrstili po štirih tematskih sklopih, kjer smo raziskovalno najbolj aktivni: človekove pravice, spol, mediji in politike. Človekove pravice / kazenski postopki ♦ ‘Krepitev procesnih pravic v kazenskih postopkih’ : Študija o Sloveniji in Priročnik Človekove pravice / migracije ♦ Azilne in migracijske politike: monopol, oblast in birokracija ♦ Migration Law in Slovenia, Druga izdaja knjige ♦ Nasilne meje: Begunci in pravica do gibanja ♦ Refugees today : superflousness and humanitarianism = Refugiados hoje : superfluidade e humanitarismo = Refugiados hoy : superfluidad y humanitarismo ♦ The Disaster of European Refugee Policy ♦ The New Asylum and Transit Countries in Europe during and in the Aftermath of the 2015/2016 Človekove pravice /sovražni govor ♦ Priročnik za prijavljanje sovražnega govora na družbenih omrežjih Spol / seksualno delo ♦ Assessing Prostitution Policies in Europe ♦ Revija ‘Sexuality Research & Social Policy’ Spol / nasilje ♦ Storilci, žrtve, opazovalci Spol / politika ♦ Enakost spolov na slovenskem političnem parketu. Volitve 2018 ♦ Familienidylle, Heteronormativität und Femonationalismus im europäischen rechten Populismus Spol / skrbstveno delo ♦ Chains of trust: fear and informal care work in Slovenia ♦ Families and Patterns of Care (Gender Questions) Mediji / populizem ♦ Media populism on the example of right-wing political parties’ communication in Slovenia. Problems of post-communism ♦ Populism and the Web : communicative practices of parties and movements in Europe Politike / prekarno delo ♦ (Ne)dostojno delo. Prekarizacija standardnega in nestandardnega zaposlovanja v Sloveniji Pri založbi FDV je izšel zbornik ‘(Ne)dostojno delo: Prekarizacija standardnega in nestandardnega zaposlovanja v Sloveniji’, ki vsebuje dva prispevka raziskovalke Mirovnega inštituta Majde Hrženjak in prispevek Maje Breznik o agencijskih delavcih. ♦ Prekarnost in družbena negotovost : interdisciplinarni pogledi na prekariat Politike / revolucije ♦ Filozofije revolucijâ i ideje novih svjetova ♦ Hannah Arendt: O revoluciji Politike / solidarnostne ekonomije ♦ ČKZ: Solidarnostne ekonomije V tematski številki ČKZ lahko preberete prispevek Lane Zdravković in Tise Zavrtanik Drglin o spodbijanju primerov dobrih praks na področju socialne in solidarnostne ekonomije.
Izvedli smo raziskavo, ki je vključevala pregled 150 sodnih spisov v kazenskih zadevah in tako zbrali informacije o izvajanju standardov, ki jih določa relevantna zakonodaja EU.
V zborniku Fakultete za upravo Neža Kogovšek Šalamon kritično obravnava področje migracijske in azilne politike kot enega najbolj razgibanih področij v polju notranjih zadev države.
Knjiga o zakonodaji na področju priseljevanja in pravici do prebivanja nedržavljanov v Sloveniji, avtorica Neža Kogovšek Šalamon, založba Walters Kluwer, 2018.
Pri založbi /*cf. je izšla knjiga ameriškega teoretika Reeceja Jonesa ‘Nasilne meje: Begunci in pravica do gibanja’. Knjigo je prevedla Ana Kralj, spremno besedo je napisala Mojca Pajnik.
Vlasta Jalušič je pri Estudos ibero-americanos objavila članek, ki obravnava nekatera vprašanja, ki se nanašajo na humanitarni pristop k “reševanju” t.i. begunske krize v Evropi jeseni 2015, ko so številni begunci potovali po t.i. balkanski migracijski poti v Nemčijo.
Založba Cambridge Scholars je izdala knjigo “The Disaster of European Refugee Policy. Perspectives from the “Balkan Route”. Uredniki so Igor Ž. Žagar, Neža Kogovšek Šalamon in Marina Lukšič Hacin. V knjigi je Mojca Pajnik avtorica prispevka ‘Media logic in disposing of migrants’, Vlasta Jalušič pa je prispevala članek ‘Why does Mujo want to go to Germany?’
V knjigi, ki je izšla pri založbi Brill, je Neža Kogovšek Šalamon prispevala poglavje o azilni politiki v Sloveniji.
V priročniku so predstavljeni postopki za prijavo sovražnega govora na družbenih omrežjih, s poudarkom na omrežjih Facebook, Twitter in Youtube. Avtorja Iztok Šori in Andrej Motl.
Knjiga, v kateri sta Iztok Šori in Mojca Pajnik objavila poglavje o politikah in praksah s področja prostitucije v Sloveniji, je izšla pri založbi Routledge.
V reviji je izšel članek Romana Kuharja in Mojce Pajnik, ki naslavlja položaj moških v prostituciji v Sloveniji, na križiščih poklicnega in zasebnega.
Besedilo Vlaste Jalušič v Gledališkem listu SNG, Drama.
Publikacija je izšla pri IPES, Inštitutu za preučevanje enakosti spolov. Mojca Pajnik je k publikaciji prispevala strokovno znanje in enega od znanstvenih člankov.
V znanstveni reviji Feministische Studien v Nemčiji je izšel članek Stefanie Mayer, Iztoka Šorija, Birgit Sauer in Edme Ajanović, ki obravnava predstave o spolu v desnih populističnih diskurzih.
V reviji Anthropological Notebooks je izšel znanstveni članek raziskovalk Mirovnega inštituta Veronike Bajt in Mojce Frelih v soavtorstvu z dekanjo Fakultete za socialno delo Univerze v Ljubljani Vesno Leskošek. Članek izpostavi, da je v zadnjih letih vse večja individualizacija skrbstvenega dela prinesla večji državni nadzor in posledično strah in marginalizacijo skrbstvenih delavk.
Majda Hrženjak in Živa Humer sta v zborniku (Unisa Press Journals ) objavili prispevek ‘Caring Masculinities and Flexibilisation of Labour Markets: Fathers in Precarious and Managerial Employment in Gender Questions’.
Članek avtorice Mojce Pajnik obravnava kako različne politične stranke, zlasti desničarske populistične stranke v postsocialističnem kontekstu Slovenije, uporabljajo internetna sredstva za komuniciranje.
Pri založbi Routledge je izšla nova knjiga o vlogi spleta v komunikacijskih strategijah desnih populističnih strank in gibanj v Evropi. Knjigo sta uredili Mojca Pajnik in Birgit Sauer. V knjigi je objavljeno poglavje Iztoka Šorija v soavtorstvu z Vanyo Ivanovo ‘Right-wing populist convergences and spillovers in hybrid media systems’, v katerem analizirat komunikacijske strategije desnih populističnih strank in gibanj v Evropi.
V zborniku Zbirke Maksima je Majda Hrženjak prispevala poglavje o družbeni organizaciji skrbi kot dejavniku prekarizacije dela.
Zbornik in istoimensko tretjo okroglo mizo navdihujejo pomembne obletnice velikih revolucionarnih zlomov v zahodni zgodovini. V zborniku je tudi prispevek Maje Breznik: Kapitalizam kao ‘znojni sistem’: podnajamni rad i stvarna emancipacija radništva iz druge ruke.
Knjigo, ki je izšla pri Založbi Krtina, je Vlasta Jalušič prevedla (skupaj z Mirtom Komelom), uredila in spisala spremno besedo.