Novice

O prihodnosti evropske demokracije s kandidati in kandidatkami za volitve v Evropski parlament

O prihodnosti evropske demokracije s kandidati in kandidatkami za volitve v Evropski parlament

Pretekli teden smo v sklopu projekta Parlament za prihodnost Evrope organizirali razpravo s kandidati in kandidatkami za prihajajoče volitve v Evropski parlament.

Debate, ki jo je moderirala novinarka in urednica Nataša Briški, se je udeležilo 8 političnih strank in list, ki se potegujejo za mandate na evropskih volitvah: Mija Aleš (Slovenska ljudska stranka), Mojca Erjavec (Nova Slovenija), Neva Grašič (Socialni demokrati), Jure Leben (Gibanje Svoboda), dr. Uroš Lipušček (Demokratična stranka upokojencev Slovenije in Dobra država), Nataša Sukič (Levica), Violeta Tomić (Nič od tega) in Urša Zgojznik (Vesna).

V središče razprave smo postavili priporočila o prihodnosti evropske demokracije, ki so jih podali državljani in državljanke evropskim institucijam v sklopu prve javne skupščine oz. demokratičnega participatornega procesa na ravni Evropske unije, Konference o prihodnosti Evrope, ki je potekala v letih 2021 in 2022. Debata je naslovila problematiko oddaljenosti Evropske unije in šibke evropske identitete, kjer so kandidati in kandidatke podali rešitve in predloge za krepitev sodelovanja med evropskimi institucijami in državljani EU ter skupne evropske identitete, ki mora temeljiti na skupnih vrednotah solidarnosti, enakosti in varstvu človekovih pravic. V drugem sklopu se je razprava osredotočala na svobodo medijev in boj proti dezinformacijam (s fokusom na socialnih omrežjih), kjer smo kandidate in kandidatke spraševali tudi o tem ali je politika po njihovem mnenju del rešitve ali problema. V ospredje se je postavilo vprašanje o novem EU-aktu o svobodi medijev, s poudarkom na transparentnosti medijskega lastništva. V zadnjem sklopu smo problematizirali vprašanje politične (ne)participacije med mladimi, saj se je zadnjih evropskih volitev v letu 2019 udeležilo le 10 % mladih v starostni skupini med 18 in 30 let, poleg tega je Slovenija ena izmed držav z najnižjo volilno udeležbo, kar zadeva evropske volitve. Diskutirali smo o različnih razlogih za politično (ne)participacijo med mladimi, na kandidate in kandidatke pa naslovili vprašanja o tem, kako v svojih lastnih programih strank in list naslavljajo potrebe mladih in jih na ta način mobilizirajo za prihajajoče evropske volitve. Razprava se je zaključila z vprašanji publike.

Posnetek razprave je na voljo na Youtube povezavi.

Avtor fotografij: Jure Merčnik