Izšla je knjiga “Demokracija in mediji v Evropi – diskurzivno-materialni pristop” avtorjev Nica Carpentierja in Jeffreyja Wimmerja
16. 12. 2024 | Mediji
Izšla je knjiga “Demokracija in mediji v Evropi – diskurzivno-materialni pristop”, ki je nastala kot del evropskega znanstvenoraziskovalnega projekta MeDeMAP. Knjiga, ki je odprto dostopna (open access), temelji na teoretičnem delu in raziskovalnih ugotovitvah, razvitih skozi ta znanstvenoraziskovalni projekt. Mirovni inštitut je eden izmed partnerjev v projektu, ki vključuje še fakultete in raziskovalne inštitute iz Avstrije, Češke, Estonije, Francije, Irske, Italije, Poljske in Portugalske. Avtorja knjige sta člana raziskovalnega tima Nico Carpentier in Jeffrey Wimmer, knjiga pa ponuja poglobljen vpogled v vlogo medijev pri spodbujanju obveščenih državljanov, pravične zastopanosti, živahnih demokratičnih razprav in udeležbe, hkrati pa obravnava grožnje demokratičnim sistemom in vlogo, ki jo lahko mediji igrajo v demokraciji.
Kaj je v knjigi?
- Novi pogledi na demokracijo in vlogo medijev v demokraciji.
- Celovita analiza medijskih politik, ki vplivajo na javni diskurz po Evropi.
- Vpogled v prihodnje izzive in priložnosti za medije in demokracijo v digitalni dobi.
Knjiga je namenjena oblikovalcem politik, akademikom, novinarjem in vsem, ki jih zanima razumevanje in oblikovanje prihodnosti demokracije in medijev.
O avtorjih
Nico Carpentier je izredni profesor na Karlovi univerzi (Praga, Češka) in gostujoči profesor na Univerzi v Talinu (Estonija) in na Univerzi Xi’an Jiaotong -Liverpool (Suzhou, Kitajska). Je vodja raziskovalnega tima Karlove univerze, ki sodeluje pri projektu MeDeMAP. Jeffrey Wimmer je profesor komunikologije na Univerzi v Augsburgu v Nemčiji in je član češke raziskovalne skupine MeDeMAP.
O projektu
Evropski znanstvenoraziskovalni projekt »MeDeMAP – Mapping Media for Future Democracies«, ki ga financira program Horizon Europe, združuje 10 fakultet in raziskovalnih inštitutov v Evropi z namenom razumevanja dinamike medijev in njihovih vplivov na evropske demokratične sisteme. Partnerji se osredotočajo na proučevanje demokratičnih funkcij, ki jih opravljajo mediji, njihovih pravnih okvirov in regulativ, zagotavljanja informativnih vsebin različnim občinstvom ter vloge medijev pri oblikovanju političnega angažmaja.