Izjava za 24UR: Prihodki z OnlyFans

Izjava za 24UR: Prihodki z OnlyFans

Finančna Uprava RS je napovedala, da bo preganjala in strogo kaznovala vse, ki delajo preko platforme Only fans. Raziskava Mirovnega inštituta je pokazala, da so bajni zaslužki na OnlyFans mit, večina ustvarjalk_cev pa dela v prekarnih razmerah brez osnovnih delavskih pravic, medtem ko država s pritiski še povečuje njihovo stigmatizacijo namesto, da bi naslovila težave povezane s platformami in trgom dela.

Na Mirovnem inštitutu smo lani zaključili raziskavo o poklicnih tveganjih v seksualnem delu v Sloveniji. Ta je razkrila, da so bajni zaslužki na OnlyFans izjemno redki. Res je, da je na ta način mogoče zaslužiti več kot v kakšnem drugem poklicu, a to uspeva le manjšini. Veliko ustvarjalk_cev na tej platformi ne zasluži nič, večina pa zgolj nekaj sto evrov na mesec. Delajo v prekarnih delovnih pogojih z nestalnimi prihodki in brez osnovnih delavskih pravic, kot so plačan dopust, bolniška odsotnost, pokojninsko zavarovanje ali druga socialna zaščita. Poleg tega se srečujejo s pogostim nasiljem, kot so grožnje, zaničevanje, razkrivanje identitete in nezakonito širjenje njihovih vsebin. Delo je močno stigmatizirano, kar dodatno otežuje njihove delovne in življenjske razmere.

Če upoštevamo slabe pogoje dela, je jasno, da sta FURS in država izgubila kompas. Namesto da bi se ukvarjala z izboljšanjem delovnih pogojev za seksualne delavke in delavce, jih z dodatnimi davčnimi pritiski še bolj potiska na rob. Država bi morala svoje ukrepe najprej usmeriti proti platformam, ki na podlagi prekarnega dela seksualnih delavk_cev ustvarjajo milijardne dobičke. OnlyFans npr. vsaki_emu ustvarjalki_cu vzame 20 % prihodkov, ne glede na njihov zaslužek. Najprej bi morali uvesti bolj pravično obdavčitev teh platform. Prav tako bi morali od platform zahtevati, da svojim ustvarjalkam_cem zagotovijo vsaj osnovne delavske pravice, enako kot to velja za druge delodajalce.

Kar se tiče trenutnega neodziva na poziv FURS-a, da naj prijavijo prihodke, veliko ustvarjalk_cev na OnlyFans ne želi registrirati svoje dejavnosti, saj njihovi zaslužki ne omogočajo vzdrževanja statusa samostojnega podjetnika. Sprašujejo se, ali je smiselno, da za zaslužek nekaj sto evrov odpirajo s.p. To bi še dodatno oklestilo njihove sicer nizke prihodke. Vedeti moramo, da jih veliko seksualno delo kombinira z drugimi oblikami zaposlitve, ker jim te ne zagotavljajo dostojnega življenja. To tudi pomeni, da neformalno seksualno delo podpira formalno gospodarstvo, ki podplačuje delavce. Namesto da država povečuje pritisk na že tako stigmatizirano skupino, bi morala nasloviti globlje strukturne težave na trgu dela in se predvsem ukvarjati z vprašanjem, kaj bi najbolj koristilo delavkam in delavcem.

V prispevku 24ur: Prihodki z OnlyFans je podal izjavo Iztok Šori, vodja projekta Poklicna tveganja v seksualnem delu na presečiščih političnega okvirja in družbene stigme (ORIS).

Prispevek 24UR: Prihodki z OnlyFans