Izjava Mirovnega inštituta o spornem programskem in kadrovskem upravljanju TV Slovenija
4. 9. 2015 | Mediji
Sodelavke in sodelavci Mirovnega inštituta podpiramo novinarke in novinarje Radiotelevizije Slovenija, ki znotraj javne radiotelevizije in preko stanovskih organizacij izražajo kritiko ravnanja vodstva javne radiotelevizije, zlasti Televizije Slovenija in njenega informativnega programa, pri aktualnih programskih in kadrovskih spremembah.
Kot organizacija, ki vrsto let raziskovalno spremlja in s konkretnimi pobudami in prizadevanji podpira neodvisnost in razvoj javne radiotelevizije, se oglašamo po novinarski konferenci, ki je bila priložnost, da slišimo razlage in odziv vodstva na kritike. Odprtost novinarske konference za predstavnike javnosti in zaposlene ter prenos dogodka preko spletnega portala RTV Slovenija je pozitivna poteza odpiranja javne radiotelevizije za dialog z javnostjo, za razliko od zapiranja za komentarje prispevka na spletnem portalu, ki napoveduje programske vsebine TV Slovenija v novi sezoni. Vsebina razlag vodstva, retorika in ton odzivanja na očitke pa so po drugi strani dodatno utrdili upravičenost kritike in pozivov k drugačnem vodenju in urejanju razmer na RTV Slovenija, zlasti na Televiziji Slovenija in njenem informativnem programu. Vodstvo ni predstavilo prepričljivih strokovnih in profesionalnih kriterijev za sporne programske in kadrovske spremembe, hkrati pa v svojih odzivih omalovažuje vsebino in namen očitkov ter tiste, ki jih izrekajo. Upravičevanje sprememb s slabim finančnim položajem RTV Slovenija in zahtevami nadzornih organov po varčevanju je zavajajoče, saj vodstvo hkrati troši precejšnja finančna sredstva za druge programske in investicijske poteze brez takšnih zadržkov.
Vodstvu ne odrekamo pravice, da upravlja s sredstvi in programom v skladu s svojimi pristojnostmi. Njegove aktualne programske in kadrovske odločitve, način njihovega sprejemanja in uvajanja pa kažejo na nesposobnost, da pri takšnih spremembah preverja, upošteva in usklajuje pravne in strokovne dejavnike ter pravočasno in spoštljivo komunicira z novinarskim kolektivom, strokovno in splošno javnostjo. Navedbe generalnega direktorja o organiziranem napadu na RTV Slovenija odražajo nezmožnost, da bi kritiko in komuniciranje z javnostjo dojemal zunaj predpostavk paranoidne politike. Takšna predpostavka odreka sposobnost avtonomnega mišljenja in delovanja organizacijam in posameznikom, ki so se zadnje dni ločeno oglašali s kritiko razmer na TV Slovenija. Prizivanje možnosti discipliniranja tistih, ki zunanji javnosti sporočajo informacije o razmerah na RTV Slovenija, in ton svojevrstnega ustrahovanja takšnih sodelavk in sodelavcev, pa spominja na čas, ko so izvrševalci političnega prevzemanja osrednjih medijev v Sloveniji pod krinko povzročanja poslovne škode preganjali novinarje, ki so izražali kritiko razmer v lastnih medijih.
Javnost od javne radiotelevizije upravičeno pričakuje najbolj kakovostno, odgovorno in transparentno programsko delovanje ter sprejemanje programskih in kadrovskih odločitev. Odslavljanje in marginaliziranje kritičnih, analitičnih in angažiranih novinark in novinarjev ter hkrati uveljavljanje moči pri kadrovskih in programskih odločitvah v informativnem programu novinarja, ki je dokazano deloval profesionalno in etično sporno,je ne le v nasprotju s standardi javnega medija in njegovo vlogo, temveč je degradirajoče za vse, ki novinarstvo v javnem mediju štejejo za posebno poslanstvo.
Sklicevanje vodstva RTV Slovenija na uredniško avtonomijo v odgovoru na kritiko vsebine in načina uvajanja programskih in kadrovskih sprememb v informativnem programu TV Slovenija pa je tudi nespodobno, zlasti ob tem, ko nihče od vodstva, vključno z odgovorno urednico informativnega programa, ne vidi potrebe po zaščiti avtonomije uredništva pred vplivom na informativni program kompromitiranega novinarja v vlogi svetovalca direktorice, ki ni član uredništva, a bo, kot je odgovorna urednica povedala na novinarski konferenci, prisoten na sejah uredništva.
Takšne prijeme štejemo za neverodostojne, vodstvo pa pozivamo, da preneha s spornim programskim in kadrovskim upravljanjem.
Glede na opozorila strokovnjakov in neprepričljive razlage vodstva o pravnih podlagah za prestavljanje oddaj informativnega programa Televizije Slovenija na 3. program, ki je po zakonu namenjen prenosom sej parlamenta in celovitem obveščanju javnosti o njegovem delovanju, dajemo javno pobudo nadzornim organom RTV Slovenija in državnim organom, pristojnim za regulacijo medijev v Sloveniji, da preverijo zakonitost tega dejanja.