dr. Sandi Abram
raziskovalec
Sandi Abram je doktoriral iz socialne in kulturne antropologije na Univerzi Vzhodne Finske. Kot mladi raziskovalec je bil med 2017-2021 zaposlen na projektu SENSOTRA – Čutne transformacije in transgeneracijski okoljski odnosi v Evropi med letoma 1950 in 2020 (ERC-2015-AdG 694893). Bil je prejemnik štipendije Finnish Cultural Foundation (2020), član uredniškega odbora Časopisa za kritiko znanosti (2012-2020) in sourednik (z Blažem Bajičem in Rajkom Muršičem) zbornika Občutki mest: antropologija, umetnost, čutne transformacije (Znanstvena založba FF, 2021). Je tudi ustanovitelj in programski vodja Inštituta za urbana vprašanja ter direktor Festivala uličnih umetnosti Ljubljana. Njegova raziskovalne področja so estetizacija, čutna antropologija, urbana antropologija, atmosfere, neinstitucionalne kreativne prakse ter multimodalna in sodelovalna etnografija.
Na Mirovnem inštitutu deluje kot podoktorski raziskovalec v okviru projekta Enacting Citizenship and Solidarity in Europe »From Below« Local Initiatives, Intersectional Strategies, and Transnational Networks. Je asistent na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo na Filozofski Fakulteti Univerze v Ljubljani.
Izbrani projekt
-
Udejanjanje državljanstva in solidarnosti v Evropi »od spodaj navzgor«: Lokalne iniciative, intersekcijske strategije in transnacionalne mreže
Raziskovalni projekt naslavlja izzive transnacionalnega sodelovanja in povezanosti na različnih področjih družbenega življenja.
Izbrana publikacija
-
Članek / Skvotiranje in direktna skrb za urbani prostor: primer Participativne ljubljanske avtonomne cone (PLAC)
Prispevek se ukvarja z vprašanjem, kako skvoterska skupnosti razume in uresničuje direktno skrb za urbani prostor v razmerah gentrifikacije in elitizacije mesta.