O upoštevanju kulturne raznolikosti v programih in delovanju javne radiotelevizije
Omizje6. april 2011, 14:00 | Ljubljana, Grand Hotel Union (Business), dvorana Iris
Javne radiotelevizije bi s svojimi programi in poklicnimi standardi morale izražati sistematično skrb za obveščanje o položaju manjšinskih skupnosti in migrantov, o dejstvih in ozadjih, ki pripomorejo k seznanjenosti občinstva ter k preseganju predsodkov in stereotipov.
Vendar bi v prizadevanjih, da bi javne radiotelevizije bolj upoštevale in predstavljale kulturno raznolikost morali sodelovati tudi pripadniki in organizacije manjšinskih skupnosti in priseljencev. Če naj bodo ta prizadevanja uspešna, se mora med mediji in skupnostmi, ki si prizadevajo za vključenost, razviti konstruktivni dialog.
Z namenom, da bi prispevali k temu dialogu, se pogovorili o zadostnosti in učinkovitosti sedanjega obsega in mehanizmov vključenosti manjšinskih skupnosti in migrantov v programe in delovanje RTV Slovenija, o pogledih in predlogih za delovanje RTV Slovenija na tem področju v prihodnje, organiziramo omenjeno okroglo mizo, kot priložnost za razpravo in pogovor med najbolj kompetentnimi predstavniki javne radiotelevizije, manjšinskih skupnosti, organizacij, ki povezujejo migrantske delavce, političnih institucij ter znanstvenih in raziskovalnih institucij.
Okroglo mizo smo zastavili tako, da bo vključevala dve tematski razpravi, pri čem bi za vsako najprej pripravili kratek uvod, temu pa bi sledila razprava, h kateri so vabljeni vsi sodelujoči na okrogli mizi.
Pri prvi temi »Vključenost manjšinskih skupnosti in priseljencev v Sloveniji v delovanje in programe RTV Slovenija – dosedanji mehanizmi, dosežki in kritična vprašanja« bo kratek uvod pred razpravo imel dr. Miran Komac, raziskovalec pri Inštitutu za narodnostna vprašanja in profesor na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. To temo bomo obravnavali med 14. in 15.30 uro.
Sledila bo druga tema »Javna radiotelevizija RTV Slovenija kot prostor vključevanja, srečanja in spoznavanja kulturne raznolikosti – možnosti za nadgrajevanje dosedanjega sistema«, za katero bo kratek uvod pred razpravo pripravila mag. Brankica Petković, raziskovalka pri Mirovnem inštitutu v Ljubljani. To temo bomo obravnavali med 16.00. in 17.30 uro. Med obema temama bo odmor.
Udeležbo na okrogli mizi so potrdili:
V prilogi pošiljamo to vabilo in program okrogle mize.
Okrogla miza, ki jo bo povezovala Brankica Petković, je del projekta »Večkulturna Evropa v medijih«, v katerem sodeluje devet držav, članic Evropske unije. Projekt, v okviru katerega smo v letu 2010 že izvedli vrsto aktivnosti, namenjenih ustvarjalcem javnih radiotelevizij in pripadnikom manjšinskih skupnosti, vodi nevladna organizacija Mira Media iz Utrechta na Nizozemskem, finančno pa ga podpira Evropska komisija.
Za dodatne informacije omizju se lahko obrnete na Brankico Petković na naslov brankica.petkovic@mirovni-institut.si, po telefonu na 01 234 77 27.