Arhiv novic

2024

Knjiga What Kind of Government?, 25. 10. 2024
Pri založbi Springer je izšla knjiga What kind of government? Rethinking Contemporary Forms of Government after the Break in Tradition, ki sta jo uredila Vlasta Jalušič in Wolfgang Heuer….

Sovražni diskurzi v digitalni dobi, 8. 10. 2024
Prejšnji teden smo organizirali simpozij programske skupine MI.

Prevpraševanje politike spolov v izobraževanju, 12. 9. 2024
Poglavje, ki so ga prispevali Daniel Holtermann, Erika Bernacchi, Elli Scambor, Majda Hrženjak in Antonio Raimondo Di Grigoli, razgrinja koncept skrbne moškosti in premišlja njegove potenciale za naslavljanje problemov neenakosti spolov v skrbstvenem delu, nasilja na podlagi spola in klimatskih sprememb.

Članek Less or More Labour Law for Social Change?, 2. 9. 2024
V reviji Industrial Law Journal je izšel članek “Less or More Labour Law for Social Change?”, ki ga je napisala Maja Breznik.

Vroči mikrofon: Neenakost v luči krize in vzpona avtoritarizma, 22. 5. 2024
Ob izidu knjige (Ne)enakost v času krize in vzpona avtoritarizmov se je novinar Gorazd Rečnik pogovarjal z Mojco Pajnik in Nežo Kogovšek Šalamon.

Pogovor o (nee)nakosti v času krize in vzpona avtoritarizmov, 17. 5. 2024
Predstavitev nove knjige raziskovalcev in raziskovalk Mirovnega inštituta, interdisciplinarne skupine, ki raziskuje na področjih politologije, komunikologije, antropologije, politične filozofije, sociologije in prava.

Predstavitev knjige (Ne)enakost v času krize in vzpona avtoritarizmov, 14. 5. 2024
Vabimo vas na pogovor z avtoricami_ji v sredo, 15. maja 2024, ob 18. uri v Pritličju na Mestnem trgu 2 v Ljubljani. Na voljo bo nekaj brezplačnih izvodov knjige.

Simpozij ‘Transnationalisation of care for older people within and between the european (semi)periphery and core’, 22. 4. 2024

Namen simpozija je odpiranje prostora za kritično premišljanje transnacionalizacije oskrbe in debatiranje alternativnih epistemologij raziskovanja skrbstvenih migracij na evropskem obrobju.


Simpozij programske skupine: disciplinarne sinergije
, 22. 3. 2024
Poudarek simpozija je bil na vprašanju o etnografski metodi, afektivnem obratu v sodobnem kapitalizmu in kritičnem preizpraševanju post-jugoslovanskega imaginarija.

2023

Transformacije medijev: strukture priložnosti za populizem, 13. 12. 2023
Pri založbi Routledge je izšla knjiga The Complexity of Populism: New Approaches and Methods, ki vključuje poglavje Mojce Pajnik z naslovom Transformations of the Media Sphere: Amplifying Opportunity Structures for Populism.

Afektivni mediji: Prvi sestanek raziskovalne skupine14. 11. 2023
Pridobili smo nov raziskovalni projekt, ki ga Mirovni inštitut izvaja skupaj s Filozofsko fakulteto, UL in Fakulteto za humanistične študije, UP.

Poglavje ‘Changing and challenging work–life negotiations for men and organizations’26. 10. 2023
Poglavje obravnava genealogijo koncepta usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja ter njegovo recepcijo v kritičnih študijah moških in moškosti.

Simpozij programske skupine o metodoloških pristopih, 12. 10. 2023
Simpozij programske skupine Mirovnega inštituta smo posvetili razpravi o izbranih metodoloških pristopih in izkušnjah raziskovalk in raziskovalcev z uporabo različnih metodologij v raziskovalnem procesu.

Objava v reviji Media, Culture & Society, 1. 9. 2023
Objavljen prispevek, ki je nastal na podlagi primerjalne analize lastništva medijev v Avstriji, na Madžarskem, v Sloveniji in Turčiji.

Sociološki podkast: Pogovor ob knjigi “Etnična diskriminacija”24. 3. 2023
Povzetek dogodka in povezava na podcast.

Nesvobodno mezdno delo, 21. 3. 2023
Članek Maje Breznik razvije koncept »nesvobodnega mezdnega dela«, ki se nanaša na položaj, ko mora delavec (začasno in pogojno) prepustiti svojo delovno silo tretji osebi, ki jo nato prodaja kupcem delovne sile.

Vloga medijev v družbi vpliva na oblikovanje populističnih stališč javnosti, 6. 3. 2023
V reviji East European Politics je izšel članek Aligning populist worldviews of citizens to media preferences: peculiarities of an illiberal political context Mojce Pajnik, Nejca Berzelaka in Ajde Šulc.

Zakonodajni in pravosodni odzivi na »begunsko krizo« v Sloveniji in Avstriji: primerjalna perspektiva, 24. 2. 2023
V zadnji številki revije ‘Dve domovini/Two Homelands’ (št. 57, 2023), ki je posvečena migracijam, Neža Kogovšek Šalamon primerja ključne normativne pristope k obravnavanju »begunske krize« v obdobju 2015–2016 v Sloveniji in Avstriji.

 

2022

Intervju z Vlasto Jalušič, 30. 12. 2022
Intervju v reviji Mladina, o napredku, janšizmu, trenutni politiki, vojni v Ukrajini, nevladnih organizacijah in feminizmu.

Letno poročilo ARRS z objavo »Odlični v znanosti 2021«, 23. 12. 2022
Na Agenciji za raziskovalno dejavnost RS so objavili letno poročilo za leto 2021, v katerem so predstavljeni dosežki raziskovalk in raziskovalcev »Odlični v znanosti 2021«, med katerimi je predstavljen tudi članek Moje Pajnik in Majde Hrženjak »Uspoljenost medijskega dela: institucionalizacija norm podjetniške subjektivitete«, objavljen v reviji Journalism.

Objava v reviji Gender, Technology and Development, 7. 12. 2022
V reviji Gender, Technology and Development je izšel članek Roka Smrdelja in Mojce Pajnik z naslovom Intersectional representation in online media discourse: reflecting anti-discrimination position in reporting on same-sex partnerships.

Mojca Pajnik izvoljena v naziv redne profesorice, 1. 12. 2022
Z veseljem sporočamo, da je bila Mojca Pajnik izvoljena v naziv redne profesorice. V inavguracijskem predavanju “Transformacije medijev: strukture priložnosti za avtoritarni populizem” je analizirala, kako tehnološke spremembe, procesi deregulacije, digitalizacije in platformizacije medijev ter konsolidacija prekarnega modela novinarstva povečujejo ranljivost medijev za potrjevanje avtoritarnega populizma.

Peti simpozij programske skupine Mirovnega inštituta, 3. 10. 2022
Tokrat smo se posvečali premišljanju izbranih teoretskih konceptov za razumevanje sodobnih družb v pogojih kopičenja permanentnih kriz.

Znanstveni članek Whose children? The EU and Member States’ integration policies in education15. 9. 2022
Vlasta Jalušič in Veronika Bajt sta objavili nov znanstveni članek v zadnji številki revije Studies in Ethnicity and Nationalism.

Spletni sovražni govor, ki so ga prijavili uporabniki, 24. 8. 2022
Iztok Šori (MI) in Vasja Vehovar (FDV) sta v reviji Social Sciences objavila članek, v katerem analizirata sovražni govor, ki so ga internetni uporabniki prijavili Spletnemu očesu.

Migracije kot opolnomočenje in osebna zgodba o uspehu20. 7. 2022
Veronika Bajt in Mojca Frelih sta objavili znanstveni članek ‘Opolnomočenje z migracijami: Pripovedi o uspešnem vključevanju migrantk v Sloveniji’ v posebni številki mednarodne revije ‘Cuestiones Pedagógicas Journal’.

Prepletanje pandemije covid-19 z nazadovanjem demokracije: premisleki o novinarstvu v krizi, 3. 6. 2022
V članku v reviji Journalism Practice Mojca Pajnik in Majda Hrženjak analizirata, kako prepletanje pandemije covid-19 z nazadovanjem demokracije vpliva na delovanje medijev.

Četrti simpozij programske skupine, 29. 3. 2022
Organizirali smo četrti simpozij programske skupine MI, namenjen osvetlitvi izbranih relevantnih tem, ki jih trenutno raziskujemo.

Članek ‘Ujeti v institucijo: upravljanje epidemije covid-19 v slovenskih domovih za starejše z vidika skrbstvenih mikromobilnosti’, 16. 3. 2022
Prispevek Majde Hrženjak v mednarodnem zborniku ‘Care Loops and Mobilities in Nordic, Central, and Eastern European Welfare States’.

Znanstveni članek o vplivu nacionalizma na upravljanje migracij in zapiranje meja v času epidemije covida-1911. 3. 2022
Raziskovalka Mirovnega inštituta Veronika Bajt je v reviji Monitor ISH objavila nov znanstveni članek Virus strahu: nacionalizem in pandemična družba.

Članek Mojce Pajnik in Majde Hrženjak uvrščen v izbor dosežkov “Odlični v znanosti 2021” ARRS, 4. 1. 2022
Članek Mojce Pajnik in Majde Hrženjak »Engendering Media Work: Institutionalizing the Norms of Entrepreneurial Subjectivities« (»Uspoljenost medijskega dela: institucionalizacija norm podjetniške subjektivitete«), objavljen v reviji Journalism, je uvrščen v izbor dosežkov »Odlični v znanosti 2021« ARRS, Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS.

 

 

2021

Objave v letu 2021, 23. 12. 2021
V letu 2021 smo sodelavke in sodelavci Mirovnega inštituta napisali številne znanstvene članke in monografije, v katerih smo predstavili rezultate naših raziskovalnih projektov in študij.

Medijski populizem in afektivno novinarstvo: časopisni komentar o »begunski krizi«, 23. 12. 2021
Članek obravnava pojavnost populizma v interpretaciji migracij v obdobju sprememb migracijske in begunske zakonodaje v Sloveniji (2015-2019).

Arendt, Koselleck in Begreifen: Ponovno razmišljanje o politiki in konceptih v času krize21. 12. 2021
V najnovejši angleški izdaji revije Filozofski vestnik 42/1 (2021), je izšel članek Vlaste Jalušič z naslovom ‘Arendt, Koselleck, and Begreifen: Rethinking Politics and Concepts in Times of Crisis’.

Krepitev zaveznic_kov transspolnih oseb, osveščanje o transspolnosti in preprečevanje širjenja transfobije, 15. 12. 2021
Zavod TransAkcija je za nas organiziral kolokvij ‘Krepitev zaveznic_kov transspolnih oseb, osveščanje o transspolnosti in preprečevanje širjenja transfobije’.

Prevpraševanje Jugonostalgije, 30. 11. 2021
Članek obravnava nasprotje med predstavo o jugoslovanski socialistični preteklosti v uradnih interpretacijah na eni strani in, na drugi, obravnavo spontanega ljudskega spominjanja v akademskih študijah o »jugonostalgiji«.

Tretji simpozij programske skupine Mirovnega inštituta, 5. 10. 2021
Razpravljali smo o vzniku novih oblik izključevanja, ki jih prinaša epidemija covid-19 na različnih področjih družbenega, poklicnega in vsakdanjega življenja.

Raziskava o intimnih odnosih v času epidemije, 2. del, 22. 3. 2021
Z raziskavo želimo proučiti vpliv sprejetih ukrepov za omejevanje epidemije na intimno, prijateljsko in partnersko življenje prebivalk in prebivalcev Slovenije.

Drugi simpozij programske skupine MI, 29. 1. 2021
Na drugem simpoziju smo razpravljali o globalnih trendih kriminalizacije migracij, o populizmu na sečiščih političnega in medijskega polja in se spraševali, kako misliti politične pojme v časih »krize«.

Sprememba paradigme skozi okvir krize: razprave o priseljevanju in integraciji v šestih državah EU, 14. 1. 2021
Članek obravnava spremembe v odnosu do priseljencev in beguncev v javnih razpravah o migracijah in integraciji v šestih državah članicah EU: Avstriji, Danski, Poljski, Sloveniji, Španiji in Veliki Britaniji.

Znanstvena članka na teme intimnosti in ospoljenosti, 12. 1. 2021
Majda Hrženjak je objavila dva znanstvena članka povezana z različnimi vidiki intimnosti in ospoljenosti.

2020

Objave v letu 2020, 23. 12. 2020

V letu 2020 smo sodelavke in sodelavci Mirovnega inštituta napisali številne znanstvene članke in monografije, v katerih smo predstavili rezultate naših raziskovalnih projektov in študij.

Pravice do intimnega življenja ne bi smela ogrožati občinska meja, 16. 12. 2020
Sociologinja Veronika Bajt v oddaji Glasovi svetov, ARS, o intimnih partnerstvih med epidemijo.

Simpozij programske skupine MI, 29. 9. 2020
Na simpoziju programske skupine smo naslavljali teme, ki se dotikajo enakosti-različnosti in človekovih pravic, vključno z refleksijo Covid-19 razmer.

Organizacijske prakse spolnega dela in vpliv politik13. 8. 2020
V članku Mojca Pajnik in Ivana Radačić pristopata k analizi spolnega dela v primerjalni perspektivi Slovenije in Hrvaške s fokusom na obravnavi poklicnih in organizacijskih praks.

Vzroki in posledice kriminalizacije migracij8. 7. 2020
Pri založbi Springer je izšel zbornik ‘Causes and Consequences of Migrant Criminalization’, ki ga je uredila dr. Neža Kogovšek Šalamon. Knjiga opisuje porast trenda obravnavanja migrantov in beguncev na načine, ki vsebujejo kaznovalne elemente.

Ovire pri sodelovanju žensk v lokalnih politikah v Sloveniji1. 7. 2020
V novi številki revije Teorija in praksa je objavljen prispevek Vlaste Jalušič in Milice Antić Gaber o razlogih za nizko zastopanost žensk v lokalni politiki.

Kaj pomeni velik poseg države v intimna življenja18. 6. 2020
Pogovor z Veroniko Bajt in predstavitev raziskave Mirovnega inštituta o intimnem življenju med epidemijo v časopisu Delo.

Intimnost v karanteni, 3.6.2020
Pogovor z doktorjem Iztokom Šorijem o dovoljeni in prepovedani zasebnosti ter intimnih odnosih v času karantene v oddaji Kontrola leta na Radiu Študent.

Spolna zaznamovanost dela v medijih: institucionaliziranje norm podjetniške subjektivitete, 1.6.2020
V članku v reviji Journalism Mojca Pajnik in Majda Hrženjak analizirata, da mediji odgovarjajo na spremenjene pogoje medijske produkcije.

Dovoljena in prepovedana zasebnost ali o intimnih odnosih v karanteni, 13.5.2020
Iztok Šori, Veronika Bajt in Vlasta Jalušič premišljajo o omejevanju partnerskih in intimnih odnosov v času pandemije Covid-19.

Organska solidarnost v času krize: pogled na krizne ukrepe z vidika prekarizacije dela, 16.4.2020
Maja Breznik analizira vladni interventni zakon:  kaj ti ukrepi pomenijo za razne skupine zaposlenih in kakšen izhod iz krize napovedujejo.

Raziskovalni program Mirovnega inštituta in Covid 19, 14.4.2020
Dopolnili smo raziskovalni program »Enakost in človekove pravice v dobi globalnega vladovanja« (ARRS), z načrtom analiz, povezanih s Covid 19.

Raziskovalni program ‘Enakost in človekove pravice v dobi globalnega vladovanja’, 2.3.2020
Raziskovalni program postavlja v središče koncepte človekovih pravic, enakosti in (ne)diskriminacije, ki so se znašli na zgodovinskem razpotju.

V Teoriji in praksi objavljen tematski blok Masculinities and care, 23.1.2020
Tematski blok prinaša evidenco o aktivnem sodelovanju moških v raznolikih tipih, lokacijah in geografijah skrbi. Vključuje 11 izvirnih znanstvenih člankov, med njimi tudi članke sodelavcev in sodelavk Mirovnega inštituta.

2019

Objave v letu 2019, 30.12.2019
V letu 2019 smo sodelavke in sodelavci Mirovnega inštituta napisali številne znanstvene članke in monografije, v katerih smo predstavili rezultate naših raziskovalnih projektov in študij.