• Politika emancipacije obstaja le v procesih razglašanja, oznanjanja in udejanjanja, ki se kažejo kot aktivna misel-praksa, ki jo sočasno in brez posredovanja razglaša in izvaja njen protagonist, aktivist, militant in ki je posledica univerzalnega mišljenja, v katerem se razkrojijo oziroma postanejo za mišljenje popolnoma irelevantne vse razlike.
    Lana Zdravković o politiki emancipacije
  • Vzroke za razmah antipolitičnega in antimedijskega razpoloženja lahko pojasnimo z refleksijo »postdemokracije«, aktualnih razmer, ko se demokratične strukture vse bolj praznijo, ko se klasična strankarska politika spreminja v spektakel in ko argumentirano razpravo, ki pripelje do racionalnih odločitev o zadevah javnega pomena, nadomeščajo enovrstični tviti.
    Mojca Pajnik, Mladina
  • V neoliberalizmu so kot generator razvoja definirani gospodarska rast in tehnološke inovacije. Pozablja pa se, da so pomembne pozitivne družbene transformacije v zadnjem stoletju prispevala ravno emancipatorna družbena gibanja za enakost kot so feminizem, antirasizem, boji za človekove pravice, za pravice istospolnih, hendikepiranih.
    Majda Hrženjak o progresivnosti enakosti
  • Kompleksnost konceptov nacionalizma in rasizma, poleg analize zgodovinskih, družbeno-ekonomskih in geopolitičnih značilnosti, nujno kliče k raziskovanju njune prepletenosti in soodvisnosti v sedanjem trenutku.
    Veronika Bajt o sodobnih nacionalizmih in rasizmih
  • Patriarhalna razmerja moči, viktimizacijo in kriminalizacijo v prostituciji ohranja dejstvo, da so prostitutke in prostituti skrita družbena skupina in da zakonodajne politike ne izhajajo iz njihovih potreb in interesov.
    Iztok Šori o prostituciji
  • Da bi dosegli enakomernejšo in bolj pravično porazdelitev dobrin, kapitala ali hrane, niso dovolj razvojne politike in strategije. Potrebno je na globalni ravni zagotoviti skladnost politik na vseh področjih, ki kakorkoli vplivajo na razvojno področje oz. na razvoj »držav v razvoju«.
    Maja Ladić o razvojnih politikah

MISLITI-MIR_logotip_pasicaMisliti mir / Thinking Peace

Misliti mir je cikel dogodkov, kjer skupaj z gosti v javni razpravi premišljujemo o tem kaj je mir, kaj je vojna ter kako bomo zagotovili mir, ki ne bo proizvedel vojne? Dogodke organiziramo v različnih mestih po Sloveniji. Spremljajte nas, saj bomo mogoče kaj kmalu v vaši bližini.

Več informacij

Izjave za javnost |02. 04. 2024

Za svobodno rabo in učenje jezikov staršev in za pravico do neomejenega brezplačnega učenja slovenskega jezika vsem, ki se ga želijo učiti!

Za enako obravnavo govorcev vseh jezikov tega sveta!
Za integracijo in vključevanje, ne za asimilacijo in zatiranje!
Preberi celotno izjavo

HRG-Logo-za benerVodnik po človekovih pravicah

Vodnik po človekovih pravicah je spletno orodje za pravno samopomoč. Vodnik na enostaven način pojasnjuje temeljne pravice na različnih področjih družbenega življenja. Ustvarjen je z namenom pomagati posameznikom_cam razumeti svoje pravice in obveznosti ter razvijati sposobnosti za uporabo človekovih pravic v konkretnih situacijah.

Več informacij

Kdo-smo-mi-banner

Spletna razstava ob 30. obletnici Mirovnega inštituta

Trideseta obletnica Mirovnega inštituta sovpada s 30. obletnico države Slovenije. Ob tej priložnosti smo postavili spletno razstavo, ki predstavlja dosežke in povzema aktivnosti, ki jih je MI izvedel v vseh teh letih v lokalnem in mednarodnem prostoru. Hkrati je razstava posvečena vsem, ki so zagnali in vztrajno poganjajo Mirovni inštitut.

Več informacij