Socialna in solidarnostna ekonomija kot razvojni pristop za trajnost v Evropskem letu za razvoj 2015 in naprej – SUSY
Projekt je namenjen raziskovanju, zagovorništvu, ozaveščanju in spodbujanju dobrih praks na področju “zapolnitve vrzeli” med razvojnim sodelovanjem ter socialno in solidarnostno ekonomijo, kar vključuje krepitev zavedanja javnih institucij, nevladnega sektorja in najširše javnosti o tem, kako spremembe pravnega okvirja in javnih politik lahko okrepijo povezavo med socialno in solidarnostno ekonomijo in bojem proti revščini. Primeri socialne in solidarnostne ekonomije so danes znani po vsem svetu, vendar pa javni dialog glede te teme le redko vključuje elemente razvojnega sodelovanja ali izobraževanja in ozaveščanja na tem področju. Področje socialne in solidarnostne ekonomije pa je tradicionalno dokaj dovzetno za razumevanje globalne soodvisnosti med državami EU in tako imenovanimi »državami v razvoju«.
V okviru projekta je kot zadnja aktivnost nastal dokument POVEČEVANJE DOSTOJANSTVA S POMOČJO SOCIALNE IN SOLIDARNOSTNE EKONOMIJE, ki ga bomo z 26 partnerji iz 23 držav predstavili evropskim poslancem in poslankam 23. januarja 2018.
Splošni cilj projekta je prispevati k skladnemu in celovitemu odzivu na univerzalne izzive izkoreninjenja revščine in trajnostnega razvoja, ki naj zagotavlja dostojno življenje za vse do leta 2030.
Specifični cilj projekta je izboljšati kompetence razvoja mrež socialnih in solidarnostnih ekonomij na 46 teritorij, kjer se bo projekt izvajal v zvezi z vlogo, ki jo lahko igrajo socialne in solidarnostne ekonomije v globalnem boju proti revščini in spodbujanju trajnostnega načina življenja.
Ključni deležniki projekta so evropske in nacionalne mreže za razvojno sodelovanje in socialno in solidarnostno ekonomijo. Nekateri partnerji projekta so že vključeni v te mreže, nekateri od njih pa so tudi v njihovih odborih.
Ciljne skupine projekta so nevladne organizacije, ki že delajo na ozaveščanju in izobraževanju za razvoj in mednarodno sodelovanje; odbori za socialno in solidarnostno ekonomijo; predstavniki lokalnih oblasti, ki se ukvarjajo z razvojnim sodelovanjem, ekonomskim in lokalnim načrtovanjem; ostale civilnodružbene organizacije in državljani_ke.
Projekt bo prav tako izboljšal spretnosti in znanja tako projektnega konzorcija kot celote kot tudi posameznih organizacij ter lokalnih deležnikov o tej temi, z vidika izboljšanja njihovih stališč v podporo socialni in solidarnostni ekonomiji v globalnem boju proti revščini, kakor tudi spodbujanje trajnostnega načina življenja.
Izvedba
Gostovanje strokovnjakinji na področju socialne in solidarnostne ekonomije iz Brazilije, Edlise Barbosa Peixoto iz Fortaleze (Instituto Banco Palmas) in Elisabeth Grimberg iz Sao Paula (Instituto Polis), 5. – 11. junij 2016.
V okviru gostovanja je bila organizirana tridnevna interna delavnica (6.-7.- 8. junij), ki je bila namenjena izmenjavi izkušenj med akterji na področju socialne in solidarnostne ekonomije v Sloveniji. Prav tako je bil organiziran posvet Ekonomija onkraj kapitalistične ideologije (9. junij) kjer je bil predvajan film “Palmas” avtorice Edlise Barbosa Peixoto.
Poročilo iz posveta ‘Ekonomija onkraj kapitalistične ideologije’
Medijski odzivi:
- RTV SLO, Studio City, 13.6.2016 (Maja Žiberna, 17. min.)
- Torek ob petih, 21. 6. 2015, “Bogati ljudje se povezujejo. Tudi mi, revni, se moramo, da se jim upremo.” (Tjaša Pureber)
-
RTV SLO, Val 202, 15.8.2016 (Gorazd Rečnik)
Projekt se izvaja na 46 teritorijih v 23 evropskih državah članicah EU, s skupno 133 milijonov prebivalcev, kar predstavlja 26,3% celotnega prebivalstva EU. Izbor teritorij je bil dosežen imajoč v mislih njihove različne socialno-ekonomske značilnosti in raznoliko vlogo, ki jo ima socialna in solidarnostna ekonomija v vsakem izbranem območju. 4 teritorije so bile izbrane v Nemčiji (zvezna dežela Hesse, zvezna dežela Brandenburg, Berlin, zvezna dežele Mecklenburg-Vorpommern); Franciji (Midi- Pyrénées, Aquitaine, Languedoc Roussillon, Pariz), Veliki Britaniji (Severovzhodna, Severozahodna, Jugovzhodna, London in okolica) in Italiji (Toskana, Marche, Puglia, Emilia-Romagna); 3 teritorije so bile izbrane na Poljskem (Varšava, Krakov, Lodž) in v Španiji (Valencia, Aragon, Andalucía); 2 teritorije so bile izbrane v Belgiji (Valonska in Bruselj), Avstriji (Dunaj-vzhodna Avstrija in Styria-južna Avstrija), Romuniji (Južna Muntenia in Bukarešta-Ilfov), Bolgariji (Severno-centralna in Jugozahodna), Češki (Praga in Central), Grčiji (Atene in Solun) ter na Madžarskem (Pešta in Baranaya) in Portugalskem (Lizbona in Alentejo); po 1 teritorij je bil izbran na Finskem (Helsinki), Irskem (Jugo-vzhodna), Hrvaškem (Dubrovačko-Neretvanska županija) in Cipru (Južni Ciper); Malta, Estonija, Slovenija, Slovaška in Latvija pa so izbrane kot celote.
Raziskava se bo izvajala tudi v 9 tako imenovanih “državah v razvoju”, ki so tudi ciljne države razvojnega sodelovanje EK: Argentina, Brazilija, Bolivija, Indija, Malezija, Bangladeš, Palestina, Mozambik, Mauritius, kjer prijavitelj in partnerji imajo pomembne izkušnje sodelovanja z lokalnimi partnerji.
Konzorcij projekta sestavlja 25 organizacij, ki delujejo na področju razvojnega sodelovanja in/ali v različnih sektorjih socialne in solidarnostne ekonomije (pravične trgovine, trajnostno potrošnjo in trajnostna proizvodnja, odgovorni turizem, dostojno delo, mikrokrediti, zadružništvo in kooperative, lokalno gospodarstvo, solidarnost živilskih in kmetijskih sistemov, korporativna socialna odgovornost).