Novice

Od ekonomije medijev do prenove sistema: Drugi zbor občank in občanov v Sloveniji določil prvih 11 zahtev

Od ekonomije medijev do prenove sistema: Drugi zbor občank in občanov v Sloveniji določil prvih 11 zahtev

Drugi zbor občank_ov o medijih in demokraciji v Sloveniji je potekal v soboto, 29. marca 2025, in udejanja nadaljevanje razprave med 20 občankami in občani, ki so tokrat naslovili ključna vprašanja v zvezi z medijskimi sistemi in regulacijo. Dogodek je organiziral Mirovni inštitut v okviru projekta MeDeMAP, kot strokovnjakinja pa se je zboru pridružila tudi prof. dr. Sandra Bašić Hrvatin. Po njeni predstavitvi so se udeleženke in udeleženci lotili oblikovanja prvih skupnih zahtev, ki bodo predstavljene tako odločevalcem v Sloveniji kot tudi na ravni EU.

Vpogled strokovnjakinje: “pametni ne odnehajo, temveč se organizirajo”

Po diskusiji o vtisih s prejšnjega zbora je prof. dr. Sandra Bašić Hrvatin, aktivistka, profesorica na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem in raziskovalka medijske krajine v Sloveniji in tujini, svojo predstavitev začela z besedami: “pametni ne odnehajo, temveč se organizirajo,” kar so udeleženke in udeleženci prepoznali kot pomembno vodilo za nadaljnje sodelovanje. V svoji predstavitvi je Sandra Bašić Hrvatin obravnavala številna vprašanja, med drugim transparentnost finančnih tokov v medijski sferi, prednosti in slabosti samoregulacije medijev ter predstavila analizo bolj intervencionističnega pristopa k medijski regulaciji. Razprava je sprožila številna vprašanja občank in občanov, od »kako je z regulacijo umetne inteligence?« do »ali je prihodnost torej v neodvisnih in skupnostnih medijih?«

PPT question - Should we add new topics

Teme za nadaljnjo razpravo

Udeleženke in udeleženci so v okviru tokratnega zbora sklenili, da bodo svoje predloge imenovali “zahteve” namesto “resolucije”, saj menijo, da dotičen izraz nosi večjo težo. Posebna pozornosti je bila namenjena tudi vprašanju, kako naj poteka glasovanje in sprejemanje odločitev v zvezi s predlaganimi zahtevami. Tako so začrtali pot za izbor ključnih tem, na katere se bodo osredotočili v nadaljevanju. Največ zanimanja je poželo oblikovanje zahtev na področju odgovornosti in etike medijev ter ekonomije medijev, po predstavitvi strokovnjakinje in razpravi, ki je sledila, pa se je pojavila tudi povsem nova tema: prenova sistema.

Prvih 11 zahtev slovenskega zbora občank_ov

Po poglobljeni razpravi v formatu Svetovne kavarne (World Café) so udeleženke in udeleženci oblikovali zahteve, ki naslavljajo širok spekter možnih rešitev znotraj tematike medijskih sistemov in regulacije. Skupno so oblikovali 11 zahtev, ki so bile večinoma soglasno podprte, kar kaže na mero truda vloženega v razpravo, željo po iskanju soglasja in natančno oblikovanje vsake posamezne zahteve.