Novice

Novinarska konferenca: Uvedite popoln vojaški embargo proti Izraelu

Novinarska konferenca: Uvedite popoln vojaški embargo proti Izraelu

Nevladne organizacije in civilnodružbene pobude smo pozvale ministrstvo in Vlado RS k uvedbi popolnega vojaškega embarga na vsa vojaška in varnostna sodelovanja ter trgovanja z Izraelom in izraelsko vojaško-varnostno industrijo, kar vključuje tako izvoz kot uvoz in tranzit. Novico o tem, da bo slovenska vlada v naslednjih dveh letih namenila več kot 30 milijonov evrov za orožje in vojaško opremo, ki jih proizvaja Izrael oziroma z njim povezana vojaška industrija, razumemo kot eno najbolj jasnih sporočil slovenske vlade Izraelu do zdaj – vlada Roberta Goloba sporoča Izraelu, da se izvajanje genocida in mednarodnih hudodelstev splača.

Z nadaljevanjem nakupov orožja in vojaške opreme, povezane z izraelsko vojaško industrijo, Slovenija (p)ostaja sofinancerka izraelskih kršitev človekovih pravic in mednarodnega prava in kolaborantka pri hudodelstvih v Gazi, izdana aretacijska naloga Mednarodnega kazenskega sodišča za izraelska vodilna politika pa pomenita, da namerava Slovenija poslovati z državo, ki jo vodijo obdolženi mednarodni zločinci. Spomnimo na pozive posebne poročevalke ZN Francesce Albanese, ki je že večkrat pozvala k vzpostavitvi vojaškega embarga zoper Izrael – ne le tega, kar se pošilja v Izrael, a tudi za vse, kar se od Izraela kupuje, kjer gre za rezultate desetletij izraelskega eksperimentiranja nad Palestinkami in Palestinci.

Novica v celoti.

Foto: Janez Zalaznik

Foto: Janez Zalaznik

IZJAVA ZA JAVNOST: EMBARGO NA UVOZ OROŽJA IZ IZRAELA (Iztok Šori)

Pozdravljeni.

Dovolite, da danes opozorim na pozabljen in spregledan 124. člen slovenske Ustave, ki pravi:

“Pri zagotavljanju varnosti izhaja država predvsem iz mirovne politike ter kulture miru in nenasilja.”

Vprašajmo se, ali so dejanja te in prejšnjih vlad v skladu s tem členom? Odgovor je žal ne. Kajti sledenje mirovni politiki gotovo ne pomeni, da Ministrstvo za obrambo nakupuje orožje od držav, ki izvajajo genocid. Tudi ne pomeni, da naj vlada sklepa zavezništva z državami, ki genocid podpirajo in zagovarjajo vojaško reševanje konfliktov. In tudi ne pomeni, da naj oborožene konflikte pasivno opazuje.

Mirovni inštitut in druge nevladne organizacije zato zahtevamo, da prične vlada Republike Slovenije dosledno izvajati mirovno politiko, ki edina zagotavlja boljšo prihodnost in ohranitev človeštva.

V praksi to pomeni:

  1. Namesto v orožje mora vlagati v strategije nenasilnega odpora in civilno zaščito. Aktivno naj se zoperstavi oboroževalni tekmi in pritiskom po povečevanju izdatkov za orožje ter preusmeri sredstva iz vojaškega proračuna v humanitarne in razvojne projekte.
  2. Izvaja naj aktivno mirovno diplomacijo in sklepa zavezništva z miroljubnimi državami kot so Avstrija, Irska, Portugalska in Costa Rica. Naslavljati mora vzroke konfliktov, kot so geostrateški interesi velikih sil in apetiti orožarske industrije.
  3. Poveča naj pomoč državam, kjer divjajo oboroženi konflikti, a ne z orožjem, temveč predvsem s humanitarno pomočjo. Podpira naj obnovo infrastrukture in vzpostavljanje demokratičnih institucij.
  4. Okrepi naj podporo beguncem in žrtvam vojn ter zagotovi azil preganjanim.
  5. V šolske kurikulume naj uvede vzgojo za mir in nenasilno reševanje konfliktov. Organizira naj izobraževalne programe in vaje, kjer se prebivalstvo nauči tehnik nenasilnega odpora ter hitrega odziva na krizne situacije, kot so okupacija ali vojaški konflikti.

Zahtevamo, da se naša država vrne k svojim temeljnim vrednotam in postane dejaven zagovornik miru, solidarnosti in pravičnosti na svetovni ravni. Namesto novih nakupov orožja in militarizacije, potrebuje Slovenija trajnostne in nenasilne oblike obrambe. Slovenija lahko s takim pristopom postane zgled na mednarodni ravni in dokaže, da je stabilnost mogoča brez militarizacije. Če bi le delček sredstev, ki ga danes namenjamo bombam, puškam in municiji namenili mirovni politiki, bi bil svet veliko lepši.