Novice

Misliti mir 5: NE NATO – MIR NAM DAJTE – 20 let pozneje

Misliti mir 5: NE NATO – MIR NAM DAJTE – 20 let pozneje

Na predvečer 20. obletnice vstopa Republike Slovenije v zvezo NATO smo se pogovarjali s profesorjem Wolfgangom Streeckom, ki je v odmevnih spisih Sredstva uničevanja ter Gospodar in sluga kritiziral vlogo Nata danes. Z intervjujem obeležujemo referendumsko kampanjo proti vstopu v Nato, v kateri je sodeloval Mirovni inštitut v koaliciji z drugimi organizacijami, somišljenicami in somišljeniki.

V kampanji so zagovorniki govorili o večji varnosti in manjših stroških za obrambo. V dvajsetih letih se nobena od obljub ni izpolnila. Stroški za oborožitev so se povečevali, samo v zadnjih treh letih za 70%. Ljudje pa se v zvezi Nato počutijo vse manj varne: po Natovi raziskavi javnega mnenja je leta 2022 56% Slovenk in Slovencev menilo, da jih zveza varuje pred napadom – leto pozneje samo še 46%. Hkrati pada tudi podpora članstvu. Slovenija je stopila v Nato s 66% podporo na referendumu, vendar zaradi nizke volilne udeležbe s podporo manj kot polovice volilnih upravičencev. Leta 2023 se je podpora znižala na 52%.

Tako kot se je v predreferendumski kampanji razprava vrtela okoli vojn v Afganistanu in Iraku, se današnje razprave osredotočajo na vojno v Ukrajini in Izraelu. V teh spopadih se oblikuje novo vojaško zavezništvo, z njimi se upravičuje pospešeno oboroževanje, uvaja obvezno služenje vojaškega roka in napoveduje odhod evropskih oboroženih sil v Ukrajino. Zato smo o njih govorili s profesorjem Streeckom, ekonomskim sociologom in zaslužnim profesorjem Inštituta Max Planck za proučevanje družb, ki je o tem napisal več poglobljenih analiz v New Left Review – Sidecar, Brave New Europe, The New Statesman in drugod.

Posnetek je nastal v ciklu pogovorov Misliti mir Mirovnega inštituta, pogovor pa je vodila Maja Breznik.

Veseli nas, da se je profesor Streeck odzval povabilu in da lahko pogovor poslušate TU.

Vse pogovore si lahko ogledate na strani Misliti mir.