O minimalnem dohodku na EU ravni
14. 12. 2018 | Politika
V Bruslju je 20. novembra 2018 Evropska mreža za boj proti revščini (EAPN) organizirala mednarodni dogodek o tem, kakšen je napredek pri shemah minimalnega dohodka »Making Progress on Minimum Income Schemes«. Tematika je bila osvetljena s strani različnih zornih kotov, tako koordinatorjev projekta EMIN 2 kot predstavništva Evropske komisije, Evropskega parlamenta, Evropskega ekonomsko-socialnega odbora.
Ključna prizadevanja so usmerjena v ustrezen, dostopen in vključujoč minimalni dohodek, ki temelji na načelu enakosti. Ustrezen minimalni dohodek predstavlja določeno višino dohodka, ki omogoča dostojno življenje in aktivno vključevanje v družbo. Ustrezni sistemi minimalnega dohodka upoštevajo rast življenjskih stroškov. Dostopen minimalni dohodek omogoča vključenost vseh, ki potrebujejo podporo. Vključujoč minimalni dohodek spodbuja opolnomočenje in aktivno udeležbo posameznikov in posameznic v družbi ter omogoča dostop do kakovostnih storitev in vključujočega trga dela.
https://www.youtube.com/watch?v=vCpo_eu5Sz8
Govor Črta Poglajna na dogodku Apel
https://www.youtube.com/watch?v=XlWb7z0gtvA
Himna Apela
https://www.youtube.com/watch?v=xCq3EWWaxAA
Celoten posnetek dogodka
https://www.youtube.com/watch?v=xuWmfZC23qI&t=271s
Ravno tako se je aprila odvila dvomesečna EMIN turneja za ustrezen in dostopen minimalni dohodek. Dva avtobusa prostovoljcev sta se ustavila v 32 državah, kjer so z različnim programom želeli osvestiti pomen ustreznih, dostopnih in vključujočih shem minimalnega dohodka za celotno družbo. V sklopu dvodnevnega postanka v Ljubljani so se odvile različne predstavitve, posvet in predstave (program). V Sloveniji sta »EMIN ambasadorka in ambasador« gospa Anita Ogulin (predsednica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje) in Andrej Težak Tešky (slovenski komik, menedžer, glasbenik, organizator dogodkov).
Posnetki prispevkov iz posveta ‘Shema minimalnega dohodka v Sloveniji – med revščino in dostojnim življenjem’:
- dr. Zoran Stančič, Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji
- ga. Anita Ogulin, Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje
- dr. Živa Humer, Mirovni inštitut
- mag. Mojca Frelih, Mirovni inštitut
- dr. Vesna Leskošek, Fakulteta za socialno delo
- dr. Majda Hrženjak, Mirovni inštitut
- ga. Marija Dobnikar, Center za socialno delo Kamnik
- dr. Aleksander Doplihar, Slovenska filantropija